Pakiet dopiero wystartował, dajmy mu szansę

W pełni zdaję sobie sprawę z ogromu wątpliwości i stresu świadczeniodawców związanego z wdrażaniem pakietu onkologicznego. Dotyczy to także oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jednak musimy też mieć na uwadze i to, że wprowadzanie zasad zawartych w pakiecie onkologicznym jest - wbrew pozorom - bez wątpienia trudną oraz złożoną reformą. Można powiedzieć, że dotyczy "tylko" jednej dziedziny, jednak w tym przypadku chodzi o coś więcej - o zmianę pewnego sposobu myślenia o diagnozowaniu i całym procesie terapeutycznym.

Obecnie pakiet jest mocno krytykowany, szczególnie przez dyrektorów szpitali, ale też przez samorząd lekarski.

Musimy jednak zacząć od samej koncepcji pakietu, nad którą dyskutowaliśmy ostatnie pół roku. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem tych rozwiązań. Jako szef wojewódzkiego oddziału Funduszu przez całe lata wysłuchiwałam narzekań lekarzy oraz pacjentów na temat niefunkcjonalności leczenia onkologicznego w naszym kraju, ograniczeń w dostępie do tych świadczeń, odsyłania chorych od placówki do placówki, zagubienia pacjentów w systemie itp.

Pakiet nie jest przedsięwzięciem mającym na celu zadowalanie świadczeniodawców. Jest to przede wszystkim projekt stworzony dla pacjentów. I okazuje się, że pacjenci są z pakietu zadowoleni, także z tzw. zielonej karty. Oczywiście i lekarzom, i pacjentom udziela się zdenerwowanie, będące efektem wprowadzania nowych rozwiązań. To w pełni zrozumiałe.

Jednak w świadomości pacjentów powstaje pewność, że ze swoją chorobą nie pozostaną sami.

Od dawna wszyscy narzekali, że nowotwory są w Polsce zbyt późno diagnozowane i leczone. Właśnie dlatego ścieżka przewidziana w pakiecie onkologicznym rozpoczyna się w podstawowej opiece zdrowotnej.

Pakiet oczywiście wymaga dalszej pracy, w tym między innymi w zakresie onkologii dziecięcej, jednak zapoczątkował to, o co środowisko medyczne apelowało od wielu lat - bezlimitowe oraz kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH