Padło wiele słów

Jaki był 2014 rok dla naszej ochrony zdrowia? Działo się sporo, choć trudno wskazać na przełomowe akty prawne, które zreformowałyby system. Ostatnie miesiące zdominowała dyskusja wokół projektów i zapowiedzi - głównie dotyczących tzw. pakietu kolejkowego oraz zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotne.

Skrócony przegląd tegorocznych wydarzeń zacznijmy od stycznia br., kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia złożył w sądzie administracyjnym wniosek o wycofanie skargi na Ministerstwo Zdrowia. Sąd wniosek rozparzył pozytywnie i nie będzie zajmował się tą sprawą.

Zmiana prezesa

Przypomnijmy, że była prezes NFZ Agnieszka Pachciarz (odwołana w grudniu 2013 r.) skarżyła resort za to, że ten nie podjął działań mających zwiększyć budżet NFZ na pokrycie świadczeń dla osób posiadających uprawnienia do ubezpieczenia zdrowotnego, ale nieopłacających składek.

Spór pomiędzy byłą prezes NFZ a resortem zdrowia dotyczył kwoty na finansowanie świadczeń osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, ale w rzeczywistości posiadają uprawnienie do świadczeń. Minister Bartosz Arłukowicz, uzasadniając swój wniosek ws. odwołania prezes Agnieszki Pachciarz, podkreślał, że obowiązkiem NFZ jest weryfikacja uprawnień pacjentów do świadczeń, także tych, których eWUŚ wykazuje jako nieubezpieczonych, "a nie wyciąganie ręki po pieniądze". Jak mówił Arłukowicz, pacjent nie musi udowadniać, że jest ubezpieczony, gdyż powinien to weryfikować NFZ.

W maju nowym prezesem NFZ został Tadeusz Jędrzejczyk, wcześniej kierujący pomorskim oddziałem Funduszu.

Wiosenne zapowiedzi

21 marca minister Arłukowicz zapowiedział m.in. zniesienie limitów w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej.

Podkreślał, że tzw. pakietowi onkologicznemu (więcej o pakiecie - str. 16-17) ma towarzyszyć gwarancja terminu wykonania. Każdy pacjent onkologiczny powinien mieć stworzoną indywidualną ścieżkę leczenia wraz z dostępem do konsylium specjalistów.

W zakresie poprawy dostępności do leczenia w innych dziedzinach medycznych padło kilka propozycji (pakiet kolejkowy).

Wśród zmian, które mają skrócić kolejki do lekarzy, minister zdrowia zapowiedział m.in. większe kompetencje dla pielęgniarek, wyprowadzenie wyceny świadczeń z NFZ do AOTM, przedłużenie terminów umów ze świadczeniodawcami (nawet do 10 lat).

Sejm o pakiecie i mapach

24 czerwca minister Bartosz Arłukowicz przedstawił w Sejmie trzy projekty ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Posłowie rozpatrzyli trzy projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH