W Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii AM w Warszawie prof. Anna Czech, prof. Jan Tatoń i dr Ismena Głowania przeprowadzili badanie analizujące czynniki kształtujące jakość opieki diabetologicznej w Polsce w oparciu o dane zebrane w trzech regionach kraju, zależnie od poziomu referencyjności ośrodka; podaje wieloczynnikową analizę uwarunkowań jakości tej opieki ze względów organizacyjnych, społecznych, socjalnych i ekonomicznych.

Badanie objęło ośrodki specjalistyczne leczenia cukrzycy o II i I stopniu referencyjności w regionie Pomorza, Mazowsza i Podkarpacia oraz ośrodki opieki podstawowej nad chorym na cukrzycę w tych regionach. W każdym dokonano losowego wyboru pacjentów do badania jakości opieki i wypełniono komplet formularzy, uzyskując zestaw niezbędnych danych o każdym pacjencie.
Na potrzeby badania za "wzorcowego pacjenta" uznano osobę:

  • nie wykazującą objawów późnych powikłań cukrzycy (osoba leczona w poradni POZ) r nie wykazującą objawów schyłkowej fazy późnych powikłań cukrzycy (osoba leczona w poradni specjalistycznej)
  • o poziomie HbA1c niższym niż 7%
  • leczoną wyłącznie w poradni specjalistycznej powiatowej lub wojewódzkiej, jeśli chorowała na cukrzycę typu 1.

Jak wynika z badania, poprawną opiekę diabetologiczną uzyskało tylko 23,4% pacjentów z badanej grupy, a najwyższy odsetek wzorcowych pacjentów (czyli tych, u których wyniki leczenia były zadowalające) stwierdzono w poradniach wojewódzkich oraz w regionie mazowieckim.
Wykazane różnice wyników leczenia osiągane na różnych poziomach opieki oraz w różnych regionach (patrz wykresy) wskazują na potrzebę ciągłego monitorowania jakości opieki dla celów prewencji i leczenia oraz na konieczność poprawy opieki nad osobami z cukrzycą, szczególnie w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH