Pacjent zagłosuje nogami

Czas pracy lekarza jest zbyt cenny, by ten zajmował się pewnymi kwestiami, np. rzuceniem palenia przez pacjenta czy jego walką z nadwagą. Jest większa szansa na sukces, jeśli pacjent podda się opiece farmaceutycznej - ocenia prof. Henryk Mruk z Katedry Strategii Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Z niektórych badań wynika, że zaledwie 12% pacjentów stosuje się do zaleceń lekarza. Nadzór farmaceuty nad całym procesem leczenia mógłby spowodować, że koszty tego leczenia byłyby niższe. Farmaceuta jest np. w stanie wyłapać kumulację substancji czynnych na przepisanych przez różnych lekarzy receptach.

Doradztwo i opieka farmaceutyczna mogłaby się stać elementem budowania przewagi konkurencyjnej. - Nie mam wątpliwości, że będzie wchodziła coraz szerzej do aptek. Taki trend występuje na całym świecie - zaznacza prof. Mruk.

Ciekawe, ale trudne

Jego zdaniem, pierwsze apteki, które wprowadzą opiekę farmaceutyczną, odniosą sukces. Jednak pod warunkiem, że zrobią to prawidłowo. Co to oznacza?

Na przykład zapewnią wydzielone miejsce, które zagwarantuje dyskrecję, gdy rozmowa pacjenta z farmaceutą dotyczy leków psychotropowych czy kwestii zakażenia wirusem HIV.

Sporo do zrobienia jest też w zakresie mentalności pacjentów: - Pacjent musi być przygotowany na udzielenie odpowiedzi na pytania, które farmaceuta mu postawi - o stan jego zdrowia czy zażywane leki. Tymczasem pacjenci w Polsce są często oburzeni takimi pytaniami - zauważa prof. Mruk.

Jak oceniła prof. Linda Strand z College of Pharmacy Uniwersytetu w Minnesocie w USA, gdzie początki opieki farmaceutycznej sięgają lat 70., ta forma działalności aptek rozwija się powoli. Jednym z czynników jest fakt, że w środowisku farmaceutycznym brak jest nawyków opiekowania się, jakie wykształciły zawód lekarza czy pielęgniarki.

Finansowanie

Warunkiem niezbędnym do prowadzenia opieki farmaceutycznej jest również stosowanie zachęt, by farmaceuci chcieli ją prowadzić. Jedną z takich zachęt jest finansowanie usługi przez płatnika lub z innych źródeł. W innych państwach apteki, które praktycznie realizują opiekę farmaceutyczną, otrzymują za usługi wynagrodzenie.

W USA element finansowy jest zasadniczym i istnieje pewna masa krytyczna - liczba pacjentów, świadczenie opieki którym musi się opłacać.

W Wielkiej Brytanii PSNC - organizacja prezentująca interesy aptek ogólnodostępnych - zawarła z publicznym płatnikiem kontrakt w 2005 roku przewidujący trzy rodzaje świadczeń.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH