Pacjent potrzebuje kompleksowej opieki

Neurologia potrzebuje zmian organizacyjnych dotyczących zarówno kompleksowej opieki medycznej, jak i dostępności leków oraz udrożnienia dostępu do programów lekowych - apelowali eksperci podczas sesji "Neurologia - potrzeby opieki kompleksowej" zorganizowanej w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice 18-20 lutego 2016 r.).

Dr Jarosław Derejczyk, konsul tant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, wyjaśniał, że głównym problemem, z jakim borykają się geriatrzy, jest niedorozpoznanie chorób otępiennych u osób w wieku podeszłym. Jak wyjaśniał, na oddziały geriatryczne trafiają pacjenci z wielochorobowością, dodatkowo obciążeni dysfunkcjami ruchowymi i otępiennymi.

- W szpitalach wielospecjalistycznych, na oddziałach zabiegowych w Polsce diagnozowanie otępień jest na poziomie 4-5%. Tak naprawdę stanowi to połowę osób z tym schorzeniem w wieku podeszłym. Tymczasem w oddziałach geriatrycznych badania dotyczące wydolności mózgu są standardem. Każdy pacjent jest diagnozowany w tym kierunku - podkreślił dr Derejczyk.

Zdaniem specjalisty takiemu postępowaniu nie sprzyjają zmiany w wycenie procedur diagnostycznych neurologicznych wprowadzone przez NFZ na przełomie 2012 i 2013 roku.

- Ta wycena dość wysoko postawiła poprzeczkę, żeby rozpoznać pacjenta z otępieniem. Dziś, żeby rozpoznać takiego pacjenta, trzeba zrobić kilka bardzo drogich specjalistycznych badań. Wcześniej za taką diagnostykę otrzymywaliśmy 3 tys. zł, teraz ta wycena została obniżona do 1,2 tys. zł - podkreślił dr Derejczyk.

Prof. Danuta Ryglewicz, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, wyjaśniła, że zmiany w wycenie owszem są, ale nie jest tak, że zawsze za diagnostykę NFZ płaci 1,2 tys. zł.

- Choroby mózgu w JGP zostały rozbite na dwie podgrupy. Jedna to podstawowa diagnostyka, a druga - rozszerzona, kiedy przebieg choroby jest nietypowy. Wyższa stawka została zarezerwowana dla tych bardziej skomplikowanych przypadków. Niższa grupa dotyczy prostszych do rozpoznania schorzeń. W tej stawce 1,2 tys. zł mieszczą się bez problemu poradnie specjalistyczne referencyjne w ramach jednodniowej diagnostyki - podsumowała prof. Ryglewicz.

Jeśli diagnoza, to w poradni

Prof. Maria Barcikowska-Kotowicz, kierownik Kliniki Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, tłumaczyła, że neurolodzy od lat walczą o to, by pacjenci z otępieniem byli diagnozowani w oddziałach, w których w jednym miejscu będą mieli wykonany komplet niezbędnych badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH