Pacjent permanentnie monitorowany

Powszechne wprowadzenie do szpitali systemów zarządzania danymi klinicznymi, które wspomagają zarówno proces terapeutyczny, jak również planowanie, przygotowywanie, realizowanie oraz tworzenie raportów dotyczących danych klinicznych, jest nie lada wyzwaniem, a jednocześnie przyszłością medycyny.

Systemy te będą decydować o skuteczności i efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych pod względem medycznym oraz biznesowym. O jakości i przydatności takich systemów decyduje jakość monitorowania stanu pacjenta, który jest podstawowym elementem zarządzania danymi klinicznymi.

Gdy dokumentacja przytłacza...

Istotna jest także częstotliwość, a tym samym ilość gromadzonych danych, szybkość ich syntezy oraz błyskawiczna możliwość wykorzystania w terapii.

W dalszej perspektywie, jeśli zostaną zastosowane odpowiednie moduły raportowania, można także wykorzystywać zebrane w systemie zarządzania danymi klinicznymi informacje epidemiologiczne - zarówno pod kątem planowania na płaszczyźnie medycznej, jak i biznesowej. Dzięki temu można przeglądać duże ilości danych oraz dokonywać na ich podstawie syntezy niezbędnych informacji zarządczych.

Lekarze narzekają dzisiaj na coraz większą biurokratyzację ich zawodu. W salach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii zachodzi w krótkim czasie wiele różnych zdarzeń - warunkujących postępowanie personelu medycznego - a jednocześnie każde musi być odpowiednio udokumentowane.

Tworzenie takiej dokumentacji, co jest oczywiste, musi zajmować dużo czasu, a zarazem wprowadza naturalne ograniczenia dotyczące szybkości reagowania na stany kliniczne pacjenta, nierzadko w momentach, w których szybka reakcja jest najbardziej potrzebna.

Ideałem jest system, który automatycznie gromadzi wszelkie informacje dostarczane przez urządzenia wokół pacjenta oraz odpowiednio agreguje tego rodzaju informacje.

Samo zbieranie i agregowanie danych jest zaledwie pierwszym etapem funkcjonalności całego systemu. Kolejne etapy powinny umożliwić błyskawiczną prezentację zsyntetyzowanych danych, które następnie pomagają lekarzom w podejmowaniu szybkich, koniecznych działań, decydujących o skuteczności terapii i pozwalających niejednokrotnie na uniknięcie powikłań.

Na kolejne etapy funkcjonalne systemu składa się m.in.: integracja wszystkich zebranych danych oraz ich łatwo dostępne przechowywanie, umożliwiające na przykład tworzenie karty dobowej obserwacji pacjenta.

Wartość dodatkowa

Dzisiaj ciągle jeszcze personel jednostek ochrony zdrowia musi poświęcać wiele czasu na ręczne prowadzenie dokumentacji oraz na szukanie potrzebnych informacji. Z jednej strony jest to bardzo nieefektywne i trudno nie przyznać racji lekarzom, którzy wolą więcej czasu poświęcać pacjentowi niż wypełnianiu "papierków".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH