Pacjent nie jest tylko chorobą

Z niepokojem obserwujemy brak holistycznego podejścia do opieki medycznej nad osobami starszymi. Decydenci nie robią wiele, aby to zmienić - mówili specjaliści różnych dziedzin medycyny podczas I Forum Rynku Seniora (Warszawa,18 czerwca br.).

O problemach opieki medycznej nad pacjentem w wieku podeszłym rozmawiano w czasie sesji "Seniorzy i medycyna"

Gdyby starszy pacjent w jednym miejscu dostał leki na wszystkie swoje choroby, mógłby wydostać się z błędnego koła poruszania się po obecnej ochronie zdrowia. Nierealne? Specjaliści zapewniają, że tylko w ten sposób można skutecznie leczyć tę grupę chorych.

Interdyscyplinarne podejście

Zebrani na Forum eksperci zwracali uwagę, że w kraju mamy obecnie 6,5 mln seniorów, w tym ponad 4 tys. stulatków, a prawie wszystkie te osoby cierpią z powodu kilku chorób. Jak mówiła prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, szacuje się, że osoby w podeszłym wieku borykają się z co najmniej dwoma problemami medycznymi.

W tej grupie pacjentów często dochodzi do interakcji przyjmowanych leków, które doprowadzają do dodatkowych schorzeń, a mogą nawet powodować śmierć pacjenta. Z danych statystycznych dotyczących pacjentów z kliniki kierowanej przez prof. Bień wynika, że u znacznego odsetka chorych diagnozuje się zespoły jatrogenne, czyli schorzenia związane z wcześniejszym niewłaściwym leczeniem. - Co piąty pacjent trafia do nas właśnie z tego powodu - informowała profesor.

Aby wyeliminować takie problemy - w opinii specjalistów - konieczne jest wprowadzenie kompleksowej opieki nad pacjentem w podeszłym wieku, w ramach której chory byłby diagnozowany przez zespół specjalistów z różnych dziedzin, a następnie miałby przez nich ustaloną wspólną ścieżkę terapeutyczną, która niwelowałaby zagrożenia wynikające z wielochorobowości.

Takie interdyscyplinarne podejście do pacjenta to domena geriatrii, jednak w kraju specjalizacja ta wciąż jest w zapaści. Brakuje specjalistów i placówek.

- I chociaż w tej dziedzinie dokonał się ostatnio postęp, to wciąż zbyt mały w stosunku do potrzeb. Dziś tylko 1% ogółu wydatków na leczenie osób starszych jest przeznaczane na geriatrię - zaznaczała prof. Bień.

Dodała, że objęcie pacjenta opieką geriatryczną zmniejsza ryzyko śmierci o 22%, a o ponad 40% zwiększa szansę na jego dalsze zamieszkiwanie we własnym domu, a więc na samodzielność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH