Dyskusja w Domu Dziennikarza o racjonalnym i przyjaznym pacjentowi systemie opieki zdrowotnej

Uczestnicy konferencji w Domu Dziennikarza w Warszawie rozmawiali 6 lutego br. o założeniach społecznego projektu ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (PUZ). Prelegentami byli przedstawiciele organizacji lekarzy i pacjentów oraz politycy.
W dyskusji uczystniczyli m.in. Jerzy Miller - prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Jarosław Pinkas - wiceminister zdrowia, Konstanty Radziwiłł - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Racjonalnie I przyjaźnie

Społeczny projekt ustawy o PUZ popierany jest przez wiele środowisk. O zaletach przewidywanych w tym dokumencie rozwiązań mówił podczas spotkania m.in. Krzysztof Bukiel. OZZL jest współautorem projektu, określanego też jako "Racjonalny system opieki zdrowotnej, przyjazny pacjentowi i efektywny ekonomicznie".
Oto najważniejsze zalety projektu - zdaniem jego autorów:

  • Przedstawia kompleksowy program zmian w opiece zdrowotnej
  • Uwzględnia wieloletnią publiczną dyskusję oraz doświadczenia z reformowania lecznictwa
  • Odpowiada na oczekiwania społeczne
  • Proponuje system zgodny z rekomendacjami 18 opiniotwórczych organizacji
  • Rozwiązuje najważniejsze problemy służby zdrowia

Dwa źródła

Projekt zakłada finansowanie służby zdrowia oparte na środkach publicznych (PUZ) i prywatnych (dopłaty do niektórych świadczeń lub dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne). Środki publiczne zapewnią zachowanie solidaryzmu społecznego.
Udział środków prywatnych jest potrzebny, aby m.in.: nie zaniżać cen za świadczenia zdrowotne (co jest przyczyną zadłużania się szpitali, unikania wykonywania pewnych świadczeń) i nie limitować świadczeń (przyczyna kolejek i korupcji) oraz zrezygnować z konkursu ofert (wypacza konkurencję między świadczeniodawcami).

Bon plus konkurencja

Środki publiczne będą występowały w postaci "bonu zdrowotnego", czyli składki płaconej przez budżet za każdego obywatela. Wielkość bonu - 6% PKB podzielone przez ilość obywateli, z uwzględnieniem grup wiekowych. Korzyści z bonu:
Konkurencja między płatnikami w ramach PUZ ma polegać m.in. na istnieniu funduszy publicznych, powstałych z podziału NFZ i niepublicznych, tworzonych przez dowolne podmioty, po spełnieniu określonych warunków finansowych. Obywatel wybiera fundusz, do którego przekazywana jest jego składka.
Koszyk świadczeń refundowanych zapewnić ma faktyczną dostępność świadczeń, a nie ich bezpłatność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH