Różnica między zwykłym łóżkiem szpitalnym w sali pacjentów, a tym do intensywnej terapii, jest taka, jak między kalkulatorkiem a komputerem

W sierpniu powinniśmy wiedzieć, czym dysponują oddziały intensywnej opieki medycznej w polskich szpitalach. Z końcem czerwca prof.
Krzysztof Kusza, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, skierował do swych wojewódzkich odpowiedników ankiety. Konsultanci mają w nich wyszczególnić, w których oddziałach intensywnej terapii (OIT) jest nowocześnie, a w których postęp technologiczny zatrzymał się kilka lub nawet kilkanaście lat temu.
Na oddziały te trafiają pacjenci wymagający specjalistycznej opieki w okresie okołooperacyjnym, a ich życie jest zagrożone. Intensywna terapia wymaga w równym stopniu wysokokwalifikowanej kadry medycznej, pełnego dostępu do leków i nowoczesnego wyposażenia technicznego.
Pod koniec lat 90. strajkowali anestezjolodzy.
Domagali się nie tylko podwyżek płac. W dyskusji wskazywali, że sprzęt na OIT jest wysłużony. Wówczas aż 67% aparatów do znieczulania i 59% układów monitorujących funkcje życiowe pacjenta uznawano za technologicznie przestarzałe.

Przekonali dyrekcje...

Dziś jakość sprzętu, jakim dysponują oddziały intensywnej terapii, jest lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Często przyczyniali się do tego ordynatorzy, potrafiąc przekonać dyrekcję szpitala do zakupu nowoczesnej aparatury. W niektórych województwach zmiany wymusili sami konsultanci ds. anestezjologii i intensywnej terapii. Wpływali na Narodowy Fundusz Zdrowia w taki sposób, że nie kontraktowano świadczeń na tych oddziałach, które nie spełniały wymogów sprzętowych i kadrowych.
- Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest pewien postęp, ale na pewno warunki wprowadzone ministerialnymi rozporządzeniami nie są jeszcze spełnione w wielu szpitalach - podkreśla prof. Przemysław Jałowiecki, śląski konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie jest tym, w którym technika służąca intensywnej terapii stoi na wysokim poziomie. Używa się sprzętu światowych potentatów z Japonii, Niemiec i USA. W tym szpitalu anestezjologię i intensywną terapię prowadzi się na jednym oddziale.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH