Porządkowanie systemu ochrony zdrowia powinno dotyczyć każdego jego segmentu, w tym także segmentu płatnika, w naszym przypadku - Narodowego Funduszu Zdrowia.

Istotnym elementem do uregulowania na styku świadczeniodawca- płatnik jest obsługa pacjentów w zakresie szybkiej diagnostyki, diagnostyki związanej z pomiarami całodobowymi określonych parametrów czy osób wymagających wysokospecjalistycznych, powtarzanych procedur dostępnych w podmiotach prowadzących działalność leczniczą obejmującą stacjonarną opiekę medyczną. Mówiąc szerzej - pacjentów z pogranicza opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej.

Kilka definicji

Na początek, aby dalsza część była zrozumiała, kilka obowiązujących definicji z rozporządzenia ministra zdrowia z 29 sierpnia 2009 roku, stanowiących podstawę kontraktowania świadczeń przez NFZ: 1. Hospitalizacja - całodobowe udzielanie świadczeń gwarantowanych w trybie planowym albo nagłym, obejmujące proces diagnostyczno-terapeutyczny od chwili przyjęcia świadczeniobiorcy do chwili jego wypisu lub zgonu; 2. Hospitalizacja planowa - całodobowe udzielanie świadczeń gwarantowanych w trybie planowym; 3. Leczenie jednego dnia - udzielanie świadczeń gwarantowanych świadczeniobiorcy z zamiarem zakończenia ich udzielania w okresie nie przekraczającym 24 godzin.

Należy wspomnieć również o dwóch kolejnych, istotnych zasadach kontraktowania ww. świadczeń:
  • Dany świadczeniodawca (podmiot prowadzący działalność medyczną) nie może jednocześnie kontraktować więcej niż jednego z ww. zakresów usług medycznych;
  • To, co może być osiągnięte w warunkach ambulatoryjnych, nie powinno być przedmiotem hospitalizacji.
I jeszcze o praktyce przepustek w ramach hospitalizacji: po pierwsze ich udzielanie jest sprawą wewnętrzną danej jednostki prowadzącej działalność medyczną; po drugie sformułowanie to nie jest definiowane w dokumentach regulujących zasady kontraktowania hospitalizacji przez NFZ.

Teoretycznie pacjenci z takiego właśnie pogranicza mogą być przyjmowani w ramach:
  • Hospitalizacji całodobowej (w tym m.in. z przepustkami);
  • Hospitalizacji planowej (w tym m.in. z przepustkami);
  • Leczenia jednego dnia;
  • Ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Płynna granica
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH