Pacjenci napisali do ministra zdrowia

W 47. Kongresie Polskiego Towarzystwa Urologicznego (Katowice, 19-21 czerwca 2017 r.) wzięło udział ok. 1000 urologów z Polski i całego świata. Na program wyjątkowej edycji tego wydarzenia złożyły się m.in. bezpośrednie transmisje operacji z czołowych ośrodków urologicznych, dyskusje, panele eksperckie, sesje plakatowe oraz spotkania z pacjentami.

Kongres PTU jest najważniejszą odbywającą się w Polsce konferencją naukową poświęconą urologii. W bogatym programie tegorocznej edycji znalazły się sesje największych towarzystw urologicznych o światowym zasięgu.

Wyjątkowe wydarzenie

- Pod sztandarem naszego stowarzyszenia spotkali się przedstawiciele czterech najważniejszych organizacji urologicznych: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA), Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego (SIU) oraz ISSECAM (Mirrors of Urology), które współorganizowały z nami sesje naukowe dotyczące najnowszych metod diagnozowania i leczenia - podkreśla prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który został ponownie wybrany na tę funkcję podczas kongresu w Katowicach.

Problematyka kongresu obejmowała węzłowe problemy współczesnej urologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu urologii onkologicznej, takich jak między innymi:

rak stercza jako choroba interdyscyplinarna

nowości i perspektywy leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego i nerki

innowacje w leczeniu chorych dotkniętych rakiem pęcherza moczowego.

Nie zabrakło również sesji poświęconych ciekawym przypadkom z codziennej praktyki klinicznej, a także omawiający najnowsze doniesienia z dziedziny endourologii, andrologii klinicznej, nietrzymania moczu, profilaktyki zakażeń układu moczowego czy terapii fagowej w urologii.

Premiera podręcznika

Zorganizowano również specjalną sesję z udziałem pacjentów urologicznych. W jej trakcie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany został "Poradnik dla pacjentów urologicznych i ich rodzin".

Znalazły się w nim, między innymi, opisy schorzeń, metod ich diagnozowania oraz leczenia.

To pierwsze w Polsce tego typu wydawnictwo. W suplementach do podręcznika zamieszczono, m.in. porady w formie przystępnych infografik. Książka adresowana jest nie tylko do pacjentów zmagających się z problemami urologicznymi, w tym m.in. z rakiem gruczołu krokowego, ale także do ich rodzin.

Poradnik stanowi swoistą encyklopedię wiedzy dla chorych, zawierającą w dziewięciu rozdziałach usystematyzowane informacje o najważniejszych schorzeniach leczonych przez urologów. Autorami są wybitni polscy urolodzy z ośrodków w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu, a także dietetycy, endokrynolodzy i anestezjolodzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH