Za postępem w leczeniu chorób oczu wciąż nie mogą nadążyć publiczne finanse, czyli system sprzyja zamożnym

Polscy okuliści wprowadzają coraz to nowe techniki i metody leczenia chorób oczu, dzięki czemu nie odstajemy w tej dziedzinie od światowych standardów. Bez kompleksów można więc mówić o postępie w świadczeniu usług okulistycznych. Dostępność do owych procedur powinna już jednak kompleksy rodzić.
Niewątpliwym dobrodziejstwem dla osób, które widzą nieostro z powodu nieprawidłowo funkcjonującego aparatu optycznego oka, są zabiegi laserowe, proponowane przez współczesną chirurgię refrakcyjną. Na trwale usuwają wady, są bezpieczne, ryzyko powikłań jest marginalne - jak zapewniają specjaliści; ale zabiegi te mają jedną wadę. Są kosztowne.

KOLEJKA DO LASERA

Wystarczy przejrzeć cenniki kilku prywatnych ośrodków okulistycznych, by nabrać takiego przekonania. Laserowa korekcja jednego oka to wydatek 1500-2300 złotych. Na zabieg, refundowany przez NFZ, czeka się w bardzo długiej kolejce - rok, a nawet dwa, w zależności od regionu.
- Z roku na rok drastycznie rośnie liczba chorych na cukrzycę. W Polsce zbyt mało osób jest leczonych laserem w przypadku retinopatii cukrzycowych - zauważa prof. Jerzy Nawrocki, ordynator Kliniki Okulistycznej "Jasne Błonia" w Łodzi. - Tymczasem doświadczenia krajów, w których laseroterapia - jako forma profilaktyki poważnych powikłań cukrzycy - jest dobrze płatna dla lekarzy, wskazują, że jest mniej późnych i złych powikłań cukrzycowych. Natomiast w krajach, gdzie jest słabo rozpowszechnione albo źle opłacane leczenie laserem, rośnie liczba ciężkich powikłań cukrzycowych. Ta prosta zależność może jest i brutalna, ale takie są fakty.

SPEKTAKULARNA ZAĆMA

Główną przyczyną obniżenia ostrości wzroku na świecie jest zaćma. Występuje u ok. 17 mln osób. Może być związana z wiekiem, ale może również być wrodzona, toksyczno- pokarmowa, metaboliczna (cukrzyca) czy pourazowa.
- Zaćma jest najbardziej spektakularnym schorzeniem w okulistyce, jeśli nie w medycynie w ogóle - mówi prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant ds. okulistyki. - Po wykonaniu zabiegu chory odzyskuje dobry wzrok. Postęp w leczeniu tego schorzenia jest olbrzymi. Nowe metody, nowe typy soczewek wewnątrzgałkowych i nowe rodzaje technik operacyjnych, pozwalają na minimalną traumatyzację. Powodują, że zabieg staje się zabiegiem ambulatoryjnym, krótkim, efektywnym i efektownym - konkluduje prof. Jerzy Szaflik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH