Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że lekarza nie wolno zmuszać do przepracowania w szpitalu więcej niż 48 godzin tygodniowo.

A jednak miał rację. Pediatra z Nowego Sącza, Czesław Miś, był przekonany, że wygra precedensową sprawę sądową, która spowoduje, że dyrektorzy szpitali publicznych nie będą już mogli zmuszać lekarzy do dyżurowania.
Nie pomylił się. Nie musi już pracować na dwóch dyżurach medycznych w tygodniu.
Chyba, że sam zechce.
Zaraz po ogłoszeniu wyroku, kiedy sędziowski werdykt podały radio i telewizja, Miś odebrał dziesiątki telefonów, potem setki e-maili z gratulacjami. Pozornie drobny, bo dotyczący tylko jednej indywidualnej sprawy wyrok, może stać się kamykiem poruszającym lawinę pozwów. Już od miesięcy wzory takich dokumentów są do pobrania na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).
- To dobra wiadomość, cieszymy się wszyscy - gratulował Misiowi wygranej Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.
Teraz wielu innych lekarzy zatrudnionych na etatach nabrało przekonania, że można mieć podobne wyroki w ręce.
Pójdą z nimi do pracodawców, żądając takich samych praw, jakie ma doktor Miś.
Może się okazać, że z tego powodu, dla zapewnienia ciągłości pracy szpitali, trzeba będzie zatrudnić tysiące lekarzy.

Grupa stu

Krakowska kancelaria mecenasa Lesława Świstunia, pełnomocnika Czesława Misia, będzie reprezentować interesy części lekarzy z Małopolski. - Na razie pozwy do mnie nie napływają. Lekarze zastanawiają się, jak sformułować roszczenia. Poza tym spotkanie z wymiarem sprawiedliwości wymaga wielu wizyt w sądzie, przerwania pracy. To też trzeba wziąć pod uwagę - mówił w styczniu dziennikarzowi "Rynku Zdrowia" mecenas Świstuń.
To zapewne jednak tylko cisza przed burzą, bo lekarze już rwą się do pisania sądowych pism. Mają wsparcie działaczy swojego związku. - Utworzyła się na naszym terenie 100-osobowa grupa, która pierwsza poprosi o przygotowanie pozwów.
Są w niej lekarze z Olkusza, Chrzanowa, Oświęcimia, Suchej Beskidzkiej, Wadowic, także Krakowa - wylicza Piotr Watoła, pediatra zatrudniony w szpitalu w Oświęcimiu, wiceprzewodniczący struktur OZZL w Małopolsce i członek zarządu związku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH