Samorząd lokalny powinien zapewniać opiekę medyczną swoim mieszkańcom, ale sam wcale nie musi jej wykonywać. Zachowując aktywa, np. nieruchomości, może wchodzić w spółki celowe, zawiązywane dla realizacji kontraktów na świadczenia medyczne.

To jeden z warunków funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego w służbie zdrowia. Takie spółki zresztą w Polsce powstają. Uważam wręcz, że dotychczasowy brak ustawy o PPP nie był żadną przeszkodą w zawieraniu umów PPP. Aby jednak taka umowa rzeczywiście była partnerska, musi spełniać kilka wymogów.
Przede wszystkim spółki celowe nie powinny przejmować majątku. Budynek ma pozostać własnością samorządu. A to z jednego, zasadniczego powodu - w kosztach spółki posiadającej taki majątek pojawia się amortyzacja. Dochodzą też podatki od nieruchomości. Spółka wykazuje więc straty, czyli dla banku jest nieefektywna.
Trudno w takiej sytuacji zabiegać o kredyt na rozwój czy inwestycje.
Podział zadań w ramach PPP winien być taki: strona publiczna utrzymuje budynek, a działalnością medyczną zajmuje się partner prywatny (ponosi jej koszty, ale i czerpie zyski). Świadczeniodawcą zaś jest spółka, utworzona przez obu tych partnerów. Trzeba także dodać kolejny, nie mniej istotny warunek.
Otóż samorząd lub inny publiczny podmiot, musi mieć realny wpływ na zakres usług świadczonych przez spółkę. Ten zakres ma być wyznaczany bieżącymi potrzebami zdrowotnymi mieszkańców, a nie tylko dawać zysk prywatnemu operatorowi.
Choć zgodzić się należy z opinią, że projektów PPP w klasycznym wydaniu jeszcze w Polsce nie mamy, to jednak zrealizowano kilka przedsięwzięć, które są zbliżone do takiego modelu.
Np. we Wrocławiu działa Fundacja "Promyk Słońca", zajmująca się m.in. rehabilitacją i pomocą osobom niepełnosprawnym.
Swoje statutowe cele realizuje dzięki wpływom z prowadzonych przez Fundację NZOZ-ów - w obiekcie dzierżawionym od gminy

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH