Outsourcing: różne stawki VAT na poszczególne usługi

W przypadku usług świadczonych dla podmiotów leczniczych w formule outsourcingu mamy do czynienia z trzema różnymi stawkami VAT.

Na przykład catering dla szpitali objęty jest co do zasady 8-procentowym VAT-em. Z kolei za usługi sprzątania w korytarzach, windach i innych ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych, gdzie obecność pacjenta jest ograniczona, a ryzyko kontaminacji jest mniejsze, stawka VAT wynosi 23%. Ta usługa w tych obszarach placówek medycznych niewiele bowiem różni się od sprzątania np. zwykłych powierzchni biurowych.

Czynności pomocnicze przy pacjencie

Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku czynności bezpośrednio związanych z procesem hospitalizacji pacjenta. Chodzi tutaj np. o czynności związane z karmieniem, zmianą bielizny czy pościeli pacjenta, transportem wszelkiego rodzaju materiałów do badań i analiz diagnostycznych, dezynfekcją, dekontaminacją itd.

Czynności te są wykonywane w miejscach, w których przebywa pacjent oraz występuje podwyższone ryzyko kontaminacji, a zachowanie higieny jest jednym z warunków utrzymania bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Pamiętajmy przy tym, że po pierwsze takie zadania jak np. zachowanie sterylności pomieszczeń wykonuje się pod nadzorem personelu medycznego. Po drugie w przypadku zachowania czystości trzeba użyć środków dekontaminacyjnych w odpowiednich proporcjach.

Zatem wszystkie tego rodzaju usługi jak wspomniane powyżej czynności pomocnicze przy pacjencie oraz zapewniające bezpieczeństwo epidemiologiczne - dotyczą już bardziej sfery medycznej działalności szpitala, gdyż obejmują realizację celu terapeutycznego. Dlatego też te usługi, moim zdaniem, powinny być zwolnione z podatku VAT.

Koszty funkcjonowania szpitali

Przypomnijmy w tym miejscu, że szpitale nie mogą odliczać sobie VAT-u. Dlatego faktury "obłożone" tym podatkiem w oczywisty sposób zwiększają koszty funkcjonowania lecznic.

Stąd tak istotna dla placówek ochrony zdrowia jest możliwość zwolnienia z VAT-u usług związanych bezpośrednio z działalnością medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH