Otoczenie jest dziurawe

Do powszechnego prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej nie wystarczą w pełni zinformatyzowane szpitale. Gotowe musi być także całe "otoczenie systemowe".

Jakich elementów brakuje w owym otoczeniu, aby od 1 sierpnia 2014 r. dokumentacja była prowadzona tylko w wersji cyfrowej? Termin ten prawdopodobnie zostanie prolongowany (tzn. wydłuży się okres przejściowy prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej i tradycyjnej). To dobrze? Na te pytania odpowiadają dostawcy systemów informatycznych.

SEBASTIAN BŁAŹNIAK,

wiceprezes zarządu SI Alma Sp. z o. o.

Niezbędna jest nowa infrastruktura

Otoczenie systemowe to w uproszczeniu legislacja plus jej implementacja. Na tym polu dzieje się bardzo dużo, tzn. niemal każdego kwartału mamy kilka nowych rozporządzeń wynikających z kluczowych ustaw. Ich łączna liczba to obecnie pewnie liczba bliska 50, do tego kilkanaście powiązanych z EDM polskich norm ISO i jeszcze materiał opublikowany i niedawno nowelizowany przez CSIOZ, tj. "Wytyczne, zasady i rekomendacje dla usługodawców w zakresie budowy i stosowania systemu bezpiecznego przetwarzania elektronicznej dokumentacji medycznej". Jednym słowem standardowy chaos - jak to w ochronie zdrowia.

Szczęśliwie w imieniu dostawców rozwiązań IT na ten rynek mogę zadeklarować, że po latach tresury, jaką fundował nam od zawsze swoją aktywnością NFZ, takie rzeczy nam niestraszne. Podobnie jak producent systemu dostarczanego przez naszą firmę, większość pozostałych, już dzisiaj dysponuje w HIS-ach rozwiązaniami umożliwiającymi sygnowanie dokumentów medycznych podpisami elektronicznymi.

Zatem szpitale, które nabyły odpowiednie moduły, mogą już obecnie w wielu obszarach rezygnować z papieru. Odrębnym zagadnieniem jest, czy takie dokumenty elektroniczne będą odtwarzalne w innych systemach HIS. Na to będziemy jeszcze musieli sporo zaczekać, co najmniej do momentu opublikowania ostatecznych wersji, tzw. Reguł tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, i ich późniejszego zaadaptowania do systemów HIS przez producentów (uprzednio oczywiście w P1).

Mając na uwadze powyższe, wydaje się, że obecnie wciąż istotniejsze jest pytanie: jakich elementów brakuje w szpitalach, aby zacząć prowadzić dokumentację wyłącznie w formie elektronicznej? Brakuje bowiem sporo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH