Oszczędzanie na zdrowiu jest kosztowne

Rozmowa z Januszem Szafrańcem, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED

- W kwietniu objął pan funkcję prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Jakie stawia pan przed sobą cele i zadania do zrealizowania w tej roli?

- Chcę kontynuować już trwające działania i na bieżąco reagować na potrzeby naszych firm członkowskich. Ich sytuacja w dużej mierze zależy od dobrego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dlatego też będziemy bacznie obserwować wszelkie proponowane przez decydentów zmiany prawne, jak również proponować wprowadzanie nowych rozwiązań do systemu.

Jednym z nowych pomysłów jest organizacja cyklu szkoleń z zakresu prawa zamówień publicznych skierowanych do placówek ochrony zdrowia. Rozumiejąc trudną sytuację finansową polskich szpitali, a zarazem potrzebę szkolenia pracowników w związku z ciągłymi zmianami prawnymi, postanowiliśmy przeprowadzić w listopadzie br. cykl szkoleń, za udział w których opłata będzie naprawdę symboliczna.

Dodatkowo jesteśmy w trakcie przygotowywania poradnika "Prawo zamówień publicznych dla szpitali", który będzie dystrybuowany bezpłatnie. Zależy nam, aby wszyscy uczestnicy rynku ochrony zdrowia mieli szeroką i aktualną wiedzę na temat tego, w jaki sposób od A do Z przygotować i przeprowadzić postępowanie przetargowe.

Bardzo istotną kwestią jest też dla nas zapewnienie dostępu do innowacyjnych wyrobów medycznych. Niestety, w Polsce wciąż stosuje się w wielu przypadkach standardowe metody leczenia, podczas gdy rynek medyczny dysponuje już nowymi i mniej inwazyjnymi technologiami. W naszym kraju wszystko musi odstać swoje w kolejce. Nie tylko pacjent do lekarza, ale również nowa technologia medyczna.

- Jak pan ocenia rodzimy rynek wyrobów medycznych? Jakie są jego perspektywy rozwoju w najbliższej i dalszej przyszłości?

- Wartość rynku wyrobów medycznych w Polsce rośnie i w perspektywie najbliższych lat ten trend powinien się utrzymać, ponieważ zapotrzebowanie na wyroby medyczne z wielu powodów jest coraz większe.

Dzięki postępowi w medycynie oraz wzrostowi świadomości zdrowotnej wydłuża się średnia długość życia Polaków. Dzięki osiągnięciom medycyny, dziś możemy w miarę normalnie i przez wiele lat żyć z chorobami, które kiedyś oznaczały wyrok śmierci. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze możliwy jest powrót do pełnego zdrowia. Żyjemy dłużej, ale w zamian potrzebujemy "pomocy" w postaci leków i wyrobów medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH