Oszczędzać, nie oszczędzać...

Możliwa jest sytuacja, gdy lekarz kontraktowy podlega trzem obowiązkom ubezpieczenia wynikającym z trzech różnych ustaw...

Za większe pieniądze - większa odpowiedzialność. Lekarze i pielęgniarki, którzy ze względów finansowych decydują się na podpisanie umowy cywilnoprawnej (tzw. kontraktu) z placówką medyczną, sami się muszą zatroszczyć o wykupienie polisy OC oraz samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Największe problemy i kontrowersje wzbudza kwestia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W skrajnym przypadku możliwa jest sytuacja, gdy lekarz podlega trzem obowiązkom ubezpieczenia wynikającym z trzech różnych ustaw.

Potrójny obowiązek

- Jeden obowiązek ubezpieczenia wynika z art. 35 ust. 6 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który przewiduje, że jeśli osoba prowadząca indywidualną praktykę chce być tzw. podwykonawcą ZOZ-u, to musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - mówi Wojciech Idaszak z zespołu radców prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej. W takim przypadku odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń ponoszą solidarnie udzielający zamówienie (SPZOZ) i przyjmujący zamówienie (np. NZOZ albo indywidualna praktyka lekarska). - Odrębny tytuł ubezpieczenia to kontraktowanie z NFZ - jeżeli świadczeniodawca chce zawrzeć umowę z Funduszem, również musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - na podstawie art. 136b ust. 1 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - przypomina Wojciech Idaszak. I wreszcie od 1 stycznia 2010 roku większość lekarzy i lekarzy dentystów została objęta obowiązkiem posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych - na mocy art. 48a dodanego do Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Dotyczy to lekarzy wykonujących zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: 1. W zakładzie opieki zdrowotnej. 2. W ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lub grupowej praktyki lekarskiej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH