Ostrożny optymizm

Przekształcenia szpitali w spółki handlowe zawsze budziły dużo emocji. Ułatwieniu zmiany formy prawnej lecznic służył tzw. plan B, a obecnie - zapisy ustawy o działalności leczniczej. O blaskach i cieniach obu rozwiązań dyskutowali uczestnicy sesji "Przekształcenia SPZOZ-ów" podczas VII Forum Rynku Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc ocenił, że w ramach zapisów nowej ustawy o działalności leczniczej, w ciągu trzech lat jej funkcjonowania, powinno zostać przekształconych w spółki handlowe około 40% szpitali działających dziś w formie SPZOZ-ów.

- Proces przekształceń szpitali nie będzie trwał krótko, być może zajmie nawet 10 lat. Konieczna też będzie zapewne konsolidacja placówek, co wcale nie oznacza likwidacji części szpitalnych łóżek. To raczej kwestia odpowiedniego wyprofilowania ich struktury - tłumaczył Jakub Szulc.

Zachęta dla tych, którzy mają problemy

Zarówno w ramach planu B, jak i nowej ustawy, rząd zachęca do przekształceń szczególnie te placówki, które nie radzą sobie finansowo. Dla tych, którzy funkcjonują dobrze, zachęty należy, zdaniem ministra Szulca, upatrywać w innych rozwiązaniach.

- Trzeba zadać pytanie - co tak naprawdę jest problemem - czy np. brak środków na inwestycje, czy może płacenie odsetek od długu kosztem kontraktu, a tym samym pacjentów? Uważamy jednak, że w pierwszym rzędzie należy rozwiązać ten problem. Mamy sytuację, kiedy 20% szpitali generuje 70% zadłużenia w systemie.

Kolejne pytanie, jakie się nasuwa, to jak te szpitale leczą i za co mają leczyć, skoro ogromne środki przeznaczają na obsługę zadłużenia, a nie na bieżącą działalność?

Oczywiście prawdą jest też, że mamy ogromne potrzeby dotyczące inwestycji w szpitalach - przyznaje Jakub Szulc.

Przypomina, że wcześniej takie inwestycje były wspierane choćby ze środków unijnych. - Teraz pojawią się możliwości współpracy przy inwestycjach z instytucjami zewnętrznymi oraz tańszego finansowania bieżących potrzeb czy wydatków inwestycyjnych.

- Trzeba jednak pamiętać, że w ramach środków unijnych przeznaczonych na lata 2007-13 na inwestycje w ochronie zdrowia przeznaczono 6 mld zł. Potrzeby są tak duże, że nie będziemy w stanie skonsumować tych środków w ciągu 3-5 lat, można raczej myśleć o perspektywie 10-letniej. Dziś średni wiek budynków szpitala wynosi 55 lat, a są takie, które funkcjonują w murach z wieku XVII, więc nie da się tego zmienić w ciągu kilku lat - dodał.

Przypomniał o niedawno uruchomionej możliwości skorzystania z kredytu obrotowego, który być może potrzeb inwestycyjnych nie zaspokoi, ale pomoże szpitalowi w utrzymaniu płynności finansowej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH