Oryginały nie dla pacjenta

Rząd pracuje nad założeniami do projektu zmiany w zakresie prowadzenia i dostępu do dokumentacji medycznej. Według projektowanej nowelizacji pacjent nie dostanie już do rąk oryginału dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia. Jednocześnie nie musi bać się, że przepadnie ona w razie śmierci lekarza lub likwidacji przychodni.

5 grudnia 2014 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt założeń do zmian w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w brzmieniu ustalonym po etapie konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. W niedługim czasie zostaną opracowane na jego podstawie konkretne przepisy, które będą złożone na ręce Marszałka Sejmu. Wprowadzenie zmian wstępnie planowane jest na 2016 rok.

Zmiany

dotyczą między innymi zasad prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej. Mają one na celu ograniczenie przypadków, w których wypożyczona pacjentowi dokumentacja staje się niekompletna lub mniej wiarygodna.

Często dochodzi bowiem do jej zgubienia lub zniszczenia. Pacjent będzie mógł jedynie otrzymać kopię dokumentacji. Oryginały będą mogły być wydawane jedynie organom państwowym, za pisemnym potwierdzeniem ich odbioru. Dokumentacja wydawana będzie w oryginale także wtedy, gdy na sporządzenie jej kopii nie byłoby czasu z uwagi na zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

Podmioty lecznicze będą mogły również skanować dokumentację medyczną i wysyłać ją pacjentom na adresy e-mailowe. Rozwiązanie to będzie całkowicie dobrowolne. Jednakże podmiot leczniczy nie może z niego skorzystać, dopóki nie uwzględni go w swoim regulaminie organizacyjnym.

Co po śmierci pacjenta?

Obecnie po śmierci pacjenta prawo wglądu w jego dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia. Ustawodawca nie przewiduje takiego uprawnienia dla najbliższej rodziny z mocy samego prawa. W społeczeństwie panuje jednak przeświadczenie, że jest inaczej. Obecne rozwiązanie nie przystaje więc do prawa rodzinnego i budzi nieufność u członków rodziny. Jednocześnie utrudnia im ewentualne napisanie pozwu i dochodzenie odszkodowania za błędy medyczne (art. 446 § 3-4 Kodeksu cywilnego).

Nowelizacja w tym zakresie nie rozwiązuje powyższych problemów, a jedynie rozszerza prawo wglądu o możliwość dokonania kserokopii dokumentacji.

Wydaje mi się, że rozsądne byłoby wprowadzenie takiej regulacji, która umożliwiałaby pacjentowi decydowanie o osobach i zakresie upoważnienia (np. chcąc ukryć przed rodziną, że leczył się psychiatrycznie lub ginekologicznie), a w przypadku braku takiego oświadczenia w centralnej bazie, dawałaby prawo wglądu w dokumentację członkom najbliższej rodziny w nieograniczonym zakresie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH