Organizacje nadal walczą o dobre warunki porodu

Prawie 73 tys. osób podpisało petycję Fundacji Rodzić po Ludzku skierowaną do premier BEATY SZYDŁO o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej jako standardu medycznego. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że mimo zmian przepisów standardy nadal będą obowiązywały, ale Polki nie wierzą w te zapewnienia.

Dotychczasowe standardy medyczne zostaną ograniczone zaledwie do standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej - alarmuje Fundacja.

Ministerstwo: idea standardów zachowana

Po fali medialnych doniesień na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej Ministerstwo Zdrowia w komunikacie opublikowanym 13 grudnia 2016 r. na swojej stronie internetowej zapewniło, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. "Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie. (...) Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone" - czytamy na stronie resortu.

MZ wyjaśnia, że przeanalizuje obecne przepisy i wykorzysta je przy tworzeniu nowego standardu organizacyjnego. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

Resort wskazuje też, że standardy medyczne opracowane przez towarzystwa naukowe oraz zespoły ekspertów jako schematy postępowania stanowią bardzo ważne wskazówki w codziennej praktyce lekarskiej - jednak nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie.

"Zdarzają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem - wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować np. odpowiedzialnością kierownika podmiotu leczniczego lub personelu udzielającego świadczeń" - podaje MZ. Zapewnia też, że "standardy opieki okołoporodowej - zarówno organizacyjne, jak i postępowania medycznego - będą nadal obowiązywały w szpitalach".

Nic się nie zmieni?

Joanna Pietrusiewicz, prezes zarządu Fundacji Rodzić po Ludzku, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że ten komunikat Ministerstwa Zdrowia jest potwierdzeniem niepokojów kobiet.

- Minister zdrowia zapewnia, że nic się nie zmieni... Na jakiej podstawie daje taką gwarancję? Jeśli procedury medyczne mają być rekomendacjami towarzystw naukowych, powstaje pytanie, jaki wpływ ma na to, że towarzystwa naukowe, które są niezależnymi gremiami, będą słuchać ministra? Jeśli zaś tak ma być, to po co zmieniać standardy opieki okołoporodowej? - pyta Joanna Pietrusiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH