Dr Wojciech Jurczak, Klinika Hematologii CM UJ

Dyskusje o funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia budzą duże emocje, wszyscy są zgodni jedynie co do konieczności jego dalszych zmian. Biorąc pod uwagę brak osoby, która byłaby odpowiedzialna za ostateczny kształt systemu, już samo jego funkcjonowanie zakrawa na kolejny "cud nad Wisłą".
Lekarze odpowiedzialni są za standard postępowania, dyrektorzy - za "wynik finansowy" kierowanej przez nich jednostki, a pracownicy NFZ za zgodne z prawem rozdysponowanie dostępnych środków. Brakuje dawnej funkcji "lekarza wojewódzkiego", który rozstrzygałby o kwestiach organizacyjnych (takich jak np. liczba niezbędnych łóżek). Konsultanci wojewódzcy mają jedynie głos doradczy (nikt nie musi się z ich zdaniem liczyć), NFZ nie może, wbrew woli świadczeniodawcy, zakontraktować niezbędnych procedur, a na ostateczny kształt systemu mają wpływ kampanie prasowe, nieformalny lobbing czy doraźne potrzeby polityczne.

Wykorzystać potencjał...

Nowoczesna opieka onkohematologiczna to Dzienne Ośrodki Leczenia, w których większość procedur wykonuje się niemal w trybie ambulatoryjnym, co pozwala pacjentowi przez większą część leczenia być w domu. Zapewnia to optymalne wykorzystanie potencjału ośrodków referencyjnych i redukcję kosztów przy zachowanym standardzie leczenia. Relatywnie krótka hospitalizacja oznacza jednak konieczność opieki nad chorym w miejscu zamieszkania w okresie pomiędzy kolejnymi cyklami chemioterapii, we współpracy z lekarzami pierwszego kontaktu i regionalnymi oddziałami chorób wewnętrznych w zakresie kontroli morfologii leczenia części powikłań infekcyjnych, przetaczania preparatów krwi itp.
Standardowe leczenie I rzutu powinno być dostępne w każdym regionalnym ośrodku onkologicznym, choć samo planowanie postępowania, np. kwalifikacja chorych do programów terapeutycznych NFZ, może (powinna?) się odbywać w ośrodku referencyjnym. Obecnie pacjent musi dojeżdżać na każdy kolejny cykl leczenia nawet kilkaset kilometrów tylko dlatego, że bliski jego miejscu zamieszkania ośrodek nie ma podpisanego kontraktu na np. chemioimmunoterapię.

... i badania

Wszyscy są zgodni, że finansowanie badań klinicznych nie jest rolą NFZ; co jednak z sytuacją, gdy włączanie chorych do wieloośrodkowych badań jest w danej sytuacji zalecanym standardem postępowania?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH