Organizacja i finansowanie profilaktyki

Resort zdrowia podjął decyzję, by sfinansować szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci w Polsce od 2017 r. - Wymaga to podwojenia nakładów państwa na program szczepień ochronnych. To rewolucyjna zmiana - mówi wiceminister zdrowia JAROSŁAW PINKAS.

Specjaliści wskazują na kolejne szczepionki, które powinny pilnie wejść do kalendarza. Chodzi im m.in. o wirus odpowiedzialny za choroby nowotworowe. O znaczeniu szczepień mówiono podczas jednej z sesji w ramach konferencji "Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (Katowice, 28 listopada 2016 r.).

Sukces polskiej pediatrii

W t rakcie spotkania wicemi n ister zdrowia Jarosław Pinkas przyznał, że zbliżający się rok przyniesie rewolucję w systemie szczepień ochronnych, bo nakłady na ten cel wzrosły o 100%. - To spektakularny sukces polskiej pediatrii. Do tej pory wydawaliśmy rocznie 160 mln zł na wszystkie szczepienia, a teraz wydamy dodatkowo 170 mln zł na to, by wszystkie dzieci w Polsce były zaszczepione przeciwko pneumokokom - powiedział Jarosław Pinkas.

Minister przyznał, iż resort zdrowia jest przekonany, że ten gigantyczny wzrost nakładów na szczepienia przełoży się na zredukowanie liczby hospitalizacji, infekcji pediatrycznych, liczbę antybiotyków stosowanych i tym samym zapewnimy większe bezpieczeństwo polskim dzieciom.

Opinię ministra podzielił dr Paweł Grzesiowski, prezes Zarządu Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń". Potwierdził, że ta zmiana całkowicie odmieni sytuację epidemiologiczną w kraju.

Jak dodał, korzyści ze szczepień za jakiś czas odniosą i osoby dorosłe. Grzesiowski przypomniał, że doświadczenia zagraniczne i krajowe (z Kielc) wskazują, że szczepienia populacyjne małych dzieci przekładają się na spadek liczby hospitalizacji starszych osób z powodu zapalenia płuc wywołanego przez te bakterie.

Specjalista przypomniał, że pneumokoki wywołują przeważnie zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc przebiegające bez zakażenia krwi bakteriami (bakteriemia). Ale powodują również bardzo groźną inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), w wyniku której w kraju dochodziło już do przypadków śmiertelnych.

Ekspert zwracał uwagę, że wybór resortu zdrowia dotyczący zastosowanej szczepionki w szczepieniach obowiązkowych jest ostro krytykowany przez część specjalistów.

- Powinniśmy się cieszyć, że będziemy mieli powszechne szczepienia, a nie wybiórcze, wybranych grup dzieci. Bo tylko ta powszechność daje szansę na znaczące ograniczenie liczby zakażeń w całej populacji. Czy użyjemy do tego 13-walentnej, czy 10-walentnej szczepionki nie ma istotnego znaczenia. Przecież mamy dowody, że z użyciem szczepionki 7-walentnej udało się zdecydowanie zredukować liczbę zachorowań wywołanych przez pneumokoki - mówił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH