Opactwo w Tyńcu planuje prawdziwą ekspansję na rynku suplementów diety

Wizyta w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu jest przeżyciem. Tu czuje się historię - do klasztoru okolonego wysokim murem prowadzi wyłożona brukiem wąska, średniowieczna droga.

W zabudowaniach mieszają się style: na romańskich fundamentach kościoła i części klasztoru oparto jego gotycką rozbudowę w XV wieku, by trzy wieki później na średniowiecznych murach kościoła osadzić barokowe sklepienie.

Małe cele, skromnie wyposażone w niezbędne sprzęty, pozwalają poczuć atmosferę codziennego życia mieszkańców opactwa. Przez klasztorny dziedziniec przemykają cicho mnisi na modlitewne śpiewy. U stóp klasztornego wzgórza, od strony południowej, wznoszą się ruiny dawnych zabudowań gospodarczych.

Tutaj rozciągało się władztwo szafarza i braci konwersów, którzy z dawien dawna wykonywali pracę fizyczną. Wprawdzie św. Benedykt chciał, aby całe zgromadzenie żyło z pracy rąk własnych, ale rychło mnisi zaczęli przyjmować święcenia, a prace na gospodarstwie i w ogrodzie wykonywali bracia, którzy nie mieli święceń kapłańskich.

Dzisiaj chyba rzeczywiście zwraca się w tym zakonie więcej uwagi na pracę niż w dawnych czasach i przypomina dorobek benedyktynów - ogrodników i gospodarzy, sądząc po rozmachu, z jakim rozwijają działalność gospodarczą.

Choć trudno uwierzyć - chłonąc klasztorną ciszę i łapiąc powiew historii - owi rozmodleni mnisi to biznesmeni w habitach, znakomicie radzący sobie na rynku, świetnie rozumiejący skłonność człowieka do poddawania się modom, chociażby na zdrowy styl życia, jedzenia, wiarę w moc preparatów ziołowych, nalewek, zdrowej żywności, suplementów diety i potrafiący robić interesy na marce, na którą pracowali setki lat...

"Brzytewka" i balsam kapucyński

Gdyby nie powrót do reguły "módl się i pracuj", trudno byłoby benedyktynom osadzić się na nowo w tynieckim opactwie po wypędzeniu podczas zaborów. Wrócili tu tuż przed wybuchem II wojny światowej i rozpoczęli odbudowę Wielkiej Ruiny, jak nazywają do dzisiaj część klasztoru, który legł w gruzach zamieniony na fortecę przez konfederatów barskich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH