Oprogramowywania HIS: nie ma jednej definicji

Stworzenie "HIS-owej mapy Polski" jest ciekawym pomysłem, może ktoś pokusi się o jego realizację i dokona inwentaryzacji działających w szpitalach i innych placówkach medycznych systemów informatycznych?

Na dzisiaj takiego spisu z natury chyba nikt nie dokonał. Nie ma też jednej definicji zakresu oprogramowywania klasy HIS (ang. Hospital Information System), co powoduje, że jeszcze trudniej odpowiedzieć precyzyjnie na pytania: w ilu polskich szpitalach nie wdrożono jeszcze takich systemów oraz czy występuje zróżnicowanie regionalne pod tym względem?

Z jednej strony każda większa jednostka stosuje, przynajmniej w szczątkowym zakresie, narzędzia informatyczne (np. w zakresie sprawozdawczości do NFZ czy weryfikacji eWUŚ). Z drugiej strony, placówki deklarujące, że są w pełni zinformatyzowane, równocześnie ciągle inwestują w rozbudowę posiadanych systemów. Przeważająca część z nich posiada wdrożony HIS, w którym gromadzi praktycznie wszystkie dane medyczne, jednak dokumentację medyczną prowadzi w formie papierowej (chociaż w dużej części generowanej z systemu).

Jeśli jednak miałbym pokusić się o dokonanie oceny, to przyjmę założenia, że przez HIS rozumiem system o tak szerokim zakresie funkcjonalnym, jak oferowany przez nas HIS - Eskulap. System, który naszym zdaniem jest obecnie najbardziej rozbudowanym w zakresie funkcjonalnym rozwiązaniem tej klasy na rynku. Przyjmując powyższe stanowisko, według moich szacunków na polskim rynku jest przynajmniej 40% szpitali bez wdrożonego HIS.

Główne różnice regionalne wynikają z zaawansowania w danych województwach systemów klasy RSIM, czyli Regionalnych Systemów Informacji Medycznej. Tam, gdzie proces ich wdrażania się rozpoczął (np. woj. dolnośląskie, podkarpackie, podlaskie, łódzkie ), można stwierdzić znacznie lepszy poziom nasycenia szpitali rozwiązaniami klasy HIS niż w regionach, gdzie systemów regionalnych jeszcze nie ma.

Wyjątkiem od reguły może być woj. śląskie, które od lat charakteryzuje się wysokim poziomem informatyzacji placówek medycznych, a do wdrożenia rozwiązania regionalnego dopiero się przygotowuje. Równocześnie jest otwartych kilka projektów regionalnych, które są na etapie wyboru wykonawcy, np. na Mazowszu czy w Wielkopolsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH