Opracujmy docelowy model opieki kardiologicznej

Rozmowa z prof. Grzegorzem Opolskim, krajowym konsultantem w dziedzinie kardiologii

Rynek Zdrowia: - Polska kardiologia od lat należy do czołówki europejskiej. Co jest jej największym sukcesem, a co stanowi zagrożenie?

Prof. Grzegorz Opolski:
- Sukcesem jest zapewne upowszechnienie dostępu do leczenia inwazyjnego chorym ze świeżym zawałem serca.

Przyczyniło się to do trzykrotnego zmniejszenia śmiertelności szpitalnej.

Do sukcesu należy zaliczyć rozwój elektroterapii - w ostatnich trzech latach nastąpiło podwojenie liczby wykonywanych zabiegów wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów i ablacji. Należy jednak zaznaczyć, że potrzeby w zakresie tych ostatnich są znacznie większe od aktualnie wykonywanej liczby zabiegów.

Nie ma wątpliwości, że poziom leczenia szpitalnego chorych kardiologicznych jest w Polsce wysoki. Możliwości naszych ośrodków są znacznie większe niż kontrakty z NFZ i z Ministerstwem Zdrowia.

Obawiam się, że największym zagrożeniem dla polskiej kardiologii może być jej sukces... Coraz częściej spotykam się ze zdaniem, że kardiologia jest "dzieckiem szczęścia", że nadszedł czas na ograniczenie jej finansowania.

Mam wrażenie, że stanowisko to znajduje przychylność NFZ.

Przykładami działań, które odbieram jako próby ograniczania sukcesu kardiologii, są projekty obniżenia wyceny świadczeń kardiologicznych oraz niedopuszczanie kardiologów do wykonywania zabiegów na naczyniach obwodowych. Opóźnia się opiniowanie wniosków dotyczących nowych procedur i leków kardiologicznych przez AOTM.

Pamiętajmy, że kardiologia to dziedzina szczególnie bogata pod względem innowacyjnych technologii i nowych leków. W tym tygodniu (rozmawiamy 15 czerwca br. - przyp. red.) dokonał się kolejny przełom w leczeniu kardiologicznym, wręcz rewolucja - w Danii wszczepiono przezskórnie zastawkę mitralną.

Nakłady finansowe na kardiologię i prewencję chorób układu krążenia powinny odzwierciedlać epidemiologiczne znaczenie chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów Polaków.

- Czy tylko nakłady finansowe decydują o rozwoju kardiologii?

- Od kilku lat niezmiennie Krajowy Zespół Nadzoru Specjalistycznego podnosi konieczność opracowania docelowego modelu opieki kardiologicznej w Polsce, a więc wieloletniej, realnej perspektywy rozwoju tej dziedziny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH