Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego SPZOZ w Puławach chce przekonać posłów, że drobne opłaty za wizytę w poradni lub pobyt w szpitalu spowodują, iż do lekarza będą trafiali tylko pacjenci rzeczywiście potrzebujący pomocy.

Puławska propozycja to 5 zł za każdą wizytę w przychodni i 10 zł za dobę pobytu w lecznicy. Wejście w życie takiego rozwiązania wymaga jednak zmian w obowiązującym prawie.
- Mamy pacjenta, który przez pół roku, w zasadzie bez potrzeby, przychodził do poradni specjalistycznych aż 17 razy, zajmując czas lekarzom, którzy mogliby go poświęcić naprawdę chorym - mówi Dziennikowi Wschodniemu Waldemar Gardias, zastępca dyrektora SPZOZ w Puławach.
To jeden punkt widzenia. Chorzy patrzą na sprawę zgoła inaczej.
- Jestem od siedmiu dni w szpitalu, więc musiałbym, zgodnie z propozycją dyrektora, zapłacić 70 złotych - liczy Marek Czarkowski, pacjent puławskiej placówki. - Tymczasem kiedy tu leżę, to nie pracuję. Więc z czego mam płacić? Puławski pomysł nie jest nowy. Zapis o dodatkowej opłacie znalazł się już w pierwszej Ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z 1997 roku.
Szybko go porzucono. Od tamtej pory temat pojawia się jedynie w teoretycznych rozważaniach i dyskusjach, ale wielu menedżerów ochrony zdrowia uważa, że warto do niego wrócić.
- Symboliczna opłata na poziomie poradni specjalistycznej lub izby przyjęć nie byłaby zła - ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Majer, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Władysława Biegańskiego w Łodzi. - Choć 10 zł za dobę pobytu w szpitalu to, moim zdaniem, za dużo. Nie chodzi przecież o to, żeby odciąć pacjentowi możliwość leczenia, ale o wywołanie zastanowienia, czy wizyta u lekarza jest faktycznie niezbędna.
- Obecnie chorzy zapisują się do kolejek oczekujących w kilku poradniach jednocześnie. Jeśli za każdym razem trzeba będzie zapłacić po np. 2 zł, może zapiszą się do jednej? Minimalne odpłatności mogłyby wprowadzić zdrowe regulacje i wyeliminować wiele marnotrawstwa - dodaje dyrektor Majer.
Danuta Tarka, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej, ocenia, że rozwiązaniem byłby koszyk świadczeń, gdzie w przypadku niektórych usług część kosztów pokrywałby pacjent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH