Opinie, stanowiska, uwagi

Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej wciąż budzi wiele komentarzy, a nawet emocji w szeroko rozumianym środowisku ochrony zdrowia. Wydawane są kolejne opinie i stanowiska. Świadczy to z jednej strony o znaczeniu POZ dla systemu, ale też o konieczności dalszych prac nad tym dokumentem.

Przypomnijmy, podane przez Ministerstwo Zdrowia, najważniejsze cele ustawy, której projekt poddawany był konsultacjom społecznym od 30 grudnia 2016 r. do 1 lutego br.:

Zdef iniowanie roli i miejsca POZ w systemie ochrony zdrowia

Poprawa organizacji i funkcjonowania POZ

Zwiększenie efektywności i skoordynowanie działań POZ z innymi elementami systemu

Zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej

Stworzenie mechanizmu f inansowego motywowania świadczeniodawców do podnoszenia jakości udzielanych świadczeń

Efektywna praca tzw. zespołu POZ - w jego skład wejdą lekarz POZ, pielęgniarka POZ i położna POZ. Dzięki temu kompetencje członków zespołu będą się uzupełniały

Współpraca zespołu POZ z osobami, które będą udzielał y specjalistycznych świadczeń zdrowotnych (m.in. w ramach AOS i leczenia szpitalnego) oraz specjalistami w obszarze zdrowia publicznego (np. dietetykiem, fizjoterapeutą i psychologiem) - będzie ona polegała m.in. na wymianie informacji.

Katalog badań i kompleksowość

Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie - od 1 lipca 2019 r. - modelu opieki zintegrowanej. Będzie to szerszy katalog badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych zapewniony w ramach POZ. Ten model opieki będzie skierowany do pacjentów z wybranymi chorobami przewlekłymi.

Autorzy projektu wskazują, że celem tej regulacji jest zapewnienie kompleksowości i wysokiej jakości POZ oraz stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie świadczeniodawców do podnoszenia jakości udzielanych świadczeń - poprzez rozwój zawodowy i współpracę zespołu.

Resort chce, by docelowo lekarzem POZ mógł być lekarz posiadający tytuł specjalisty w medycynie rodzinnej (lub odbywający szkolenie specjalizacyjne w tej dziedzinie) albo mający specjalizację II stopnia w medycynie ogólnej. Jednocześnie, z uwagi na niedobór lekarzy rodzinnych, lekarzem POZ będzie mógł być także lekarz mający specjalizację I stopnia, specjalizację inną niż medycyna rodzinna albo specjalizację II stopnia z medycyny ogólnej, jeśli nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata pracował w przychodni POZ i miał podpisaną umowę z NFZ oraz tzw. listę aktywną pacjentów. Ci lekarze, którzy w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą w POZ pracować krócej niż 3 lata, także będą mogli leczyć w przychodni POZ, ale nie dłużej niż do końca 2025 r. (po tym okresie - jeśli rozpoczną specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH