Mamy rok na konsultacje i wymianę merytorycznych argumentów.

Jesteśmy gotowi ulepszać ten projekt, m.in. dzięki zgłaszanym uwagom, pod jednym wszak warunkiem - że sens i filozofia ustawy o sieci szpitali nie będzie zmieniona - zapowiada minister zdrowia Zbigniew Religa.
W tym wydaniu "Rynku Zdrowia" publikujemy kolejne opinie - tym razem siedmiu dyrektorów szpitali z różnych regionów kraju - dotyczące ogłoszonego niedawno projektu ustawy o sieci szpitali.

Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim:
Rozmydlanie reformy

Ponieważ należymy do jednych z najlepszych i nowoczesnych szpitali w woj.
mazowieckim, jestem spokojna o nasze przyszłe losy. Mamy też szereg innych atutów, począwszy od tego, że jesteśmy jedynym szpitalem w powiecie, osiągamy dobre wskaźniki ekonomiczne (wyłączając niezapłacone przez NFZ nadwykonania), a skończywszy na posiadaniu czterech certyfikatów systemu zarządzania jakością.
Czytając projekt ustawy o sieciach szpitali z niepokojem odnotowuję dwie sprawy.
Żałuję, że proces tworzenia sieci - a w zasadzie "porządkowania" sceny rynku ochrony zdrowia - jest rozciągnięty aż na 5 lat. Może to rozmydlić istotę tej reformy. Przyciąganie na siłę dużym nakładem środków słabych szpitali do sieci spowoduje, że wystąpią one w roli hamulcowego. Obawiam się, że w tej sytuacji dobre szpitale będą musiały długo czekać na dodatkowe środki z tytułu uzyskanych certyfikatów lub nie dostaną ich wcale, bo zabraknie ich w systemie. W naszym przypadku chodzi o dodatkowe 2 mln złotych, co stanowi 7% obecnego poziomu kontraktów.
Wydłużanie terminu na dostosowanie się szpitali do wymogów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia powoduje, że mobilizacja sił słabnie, niektóre szpitale będą liczyły na cud, który wprowadzi ich do sieci.
Niektóre szpitale powinny być albo wchłonięte przez dobrą, sąsiednią placówkę, ulec likwidacji, bądź zmienić swój profil, ale to niezwykle trudne zadanie zarówno pod względem społecznym, jak i politycznym.
W naszym regionie takim przykładem może być Szpital Powiatowy w Żyrardowie, który chętnie byśmy przejęli lub podjęli współpracę, gdyby obie strony były tym zainteresowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH