Na świecie co roku rodzi się 15 mln wcześniaków. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 28 tys. W opinii specjalistów potrzebny jest program wspierający rodziny wychowujące wcześniaki.

Wcześniactwo - jak podkreślają specjaliści - stanowi ogromy problem natury medycznej, ale także społecznej, finansowej i emocjonalnej. Co ważne, jego konsekwencje często mają charakter długofalowy i mogą dawać o sobie znać przez wiele lat, a nawet przez całe życie dziecka.

Nawet między bogatymi

krajami występują spore różnice w opiece nad wcześniakami. Jak wynika z danych WHO, w krajach Europy Północnej dzieci urodzone w 23. tygodniu ciąży osiągają lepszą przeżywalność niż dzieci urodzone w 26.- 28. tygodniu w Niemczech.

Te różnice zależą m.in. od referencyjności ośrodka neonatologicznego, w którym rodzą się wcześniaki, jego wyposażenia, wykształcenia personelu medycznego, a także od poziomu opieki socjalnej danego państwa.

- Choć w każdym kraju opieka neonatologiczna jest nieco inna, to mamy takie same przedwcześnie narodzone dzieci i takie same zdrowotne problemy, jakie się z tym wiążą - mówi prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Z jej inicjatywy odbyło się Międzynarodowe Forum "Postawmy razem pierwsze kroki" stanowiące międzynarodową platformę wymiany doświadczeń w zakresie poprawy standardów opieki nad noworodkami.

Dzieciom urodzonym przedwcześnie, jak zaznacza prof. Borszewska-Kornacka, trzeba stworzyć system optymalnej opieki, która pozwoli wyrównać szanse rozwojowe z dziećmi urodzonymi o czasie. - Chociaż w ostatnich dwóch dekadach bardzo wiele udało się zrobić na rzecz poprawy standardów opieki nad wcześniakami, to wciąż konieczne są dalsze zmiany - zaznacza profesor.

Jakie? W opublikowanym ostatnio raporcie dotyczącym poprawy standardów opieki nad wcześniakami "Postawmy razem pierwsze kroki", wskazano najważniejsze z nich:

rodzice wcześniaków potrzebują rzetelnej wiedzy oraz wsparcia psychologicznego

niezbędna jest kompleksowa opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie i nadzór neonatologiczny nad wcześniakiem przynajmniej do 3. roku życia dziecka

dzieci urodzone przed terminem, a także noworodki, które rodzą się z problemami zdrowotnymi, powinny być objęte odpowiednią profilaktyką zakażeń, zwłaszcza tych, które dotyczą górnych i dolnych dróg oddechowych.

Neonatolodzy w Polsce zabiegają obecnie o stworzenie systemu wielodyscyplinarnej opieki nad wcześniakami, którą maluchy byłyby objęte przynajmniej do 3. roku życia, optymalnie zaś do 6. roku życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH