Opieka koordynowana w hematoonkologii

Za kluczowy czynnik efektywności systemu opieki w hematoonkologii uznany został przez ekspertów dostęp do nowoczesnych terapii - mówiła dr MAŁGORZATA GAŁĄZKA-SOBOTKA, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Rocznie na nowotwory krwi zapada w Polsce ok. 22 tys. osób. W rejestrze figuruje obecnie w sumie ok. 142 tys. chorych - mówiła dr Gałązka-Sobotka.

W jej ocenie istnieje pilna potrzeba wdrożenia opieki koordynowanej w nowotworach krwi: na razie ogniwa diagnostyki i leczenia są porozrywane, pacjent nie wie, kto jest jego opiekunem i na kim spoczywa odpowiedzialność. Dlatego tak ważne jest wskazanie możliwości osiągnięcia poprawy opieki nad tymi pacjentami w polskim systemie ochrony zdrowia.

Przypomniała, że - w ocenie OECD - efektywne leczenie nie jest możliwe bez zapewnienia adekwatnych środków i szybkiego dostępu do opieki medycznej wysokiej jakości. Ponadto wszystkie działania powinny być nastawione na konkretny efekt opisany wskaźnikiem i bezwzględnie monitorowane.

Głos pacjentów i ekspertów

- Nasz Instytut przeprowadził dwa badania, w ramach których rozmawiano z grupą ponad 400 pacjentów wypełniających ankietę liczącą 27 pytań. Badanie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Urszuli Jaworskiej. Oprócz tego przeprowadzone zostało badanie, w którym "przepytaliśmy" 30 ekspertów - wyjaśniła Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Zaznaczyła, że za kluczowy czynnik efektywności systemu opieki uznany został przez ekspertów dostęp do nowoczesnych terapii, z uwzględnieniem potrzeby stworzenia mechanizmów wczesnego dostępu, a także dostęp do pierwszorazowej wizyty u hematologa w przypadku podejrzenia choroby, definiowanie standardów leczenia i pewność, że są one przestrzegane oraz systematyczny wzrost wydatków na hematoonkologię.

Pacjenci wskazywali przede wszystkim na dostęp do leków, do lekarzy specjalistów, do poradni i ośrodków, na kompleksowość i koordynację leczenia. - Większość ekspertów wskazała, że największą rolę w leczeniu tych pacjentów odgrywa farmakoterapia. Przeszczepianie szpiku stanowi tu 20%, a radioterapia jest pomocna tylko w niektórych przypadkach - podkreśliła dr Gałązka-Sobotka.

Hematoonkologia ma swoją specyfikę

- Hematologia jest jedyną dziedziną, w której postuluje się zwiększenie liczby łóżek szpitalnych, co podkreśliło MZ w mapach potrzeb zdrowotnych, obecnie obłożenie łóżek szpitalnych jest tu bowiem wyższe niż 100% - mówił dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH