Opieka koordynowana podstawą zmian

Rząd przyjął 24 sierpnia br. projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Regulacja zakłada między innymi, że koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ.

Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, przygotowany przez resort zdrowia. Jest to kolejny element zmian systemowych, które wprowadza minister Konstanty Radziwiłł. Po sieci szpitali teraz wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej.

Nie tylko stawka kapitacyjna

- Założeniem tego projektu jest to, by dostępność podstawowej opieki zdrowotnej była dla pacjentów szersza, by mogli korzystać z większej oferty, by uporać się z likwidacją nadmiernych kolejek - dodała premier.

Zgodnie z projektem nowej ustawy koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną. Lekarz POZ będzie współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem, np. podczas jego pobytu w szpitalu.

MZ wskazuje, że celem projektowanych zmian są: lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie, zwiększenie roli prof ilaktyki i edukacji zdrowotnej; optymalizacja procesu leczenia poprzez poprawę organizacji i funkcjonowania POZ; zwiększenie efektywności POZ i skoordynowanie działań na różnych poziomach opieki zdrowotnej oraz zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jakością świadczeń w POZ.

Ministerstwo wyjaśnia, że podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej pojawią się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie prof ilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

Jednym z nowych rozwiązań w ramach opieki koordynowanej, którego wprowadzenie wywoływało wiele dyskusji, jest budżet powierzony umożliwiający lekarzom POZ zlecanie konsultacji specjalistom.

Jak tłumaczył w marcu br. podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych dr Adam Kozierkiewicz, eksper t ochrony zdrowia, budżet powierzony nie jest polskim pomysłem, lecz stosowanym już w innych krajach - głównie anglosaskich. Idea rozwiązania, w którym lekarz POZ otrzymuje środki w celu wykorzystania ich na konsultacje pacjentów, jest uzasadniona tym, że jak wynika z doświadczeń, współpraca na linii podstawowa opieka zdrowotna - specjaliści innych dziedzin nie jest łatwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH