Opieka koordynowana - jak się za nią zabrać?

Koordynowana opieka medyczna - co rozumieć pod tym pojęciem i jak w oparciu o nią organizować system ochrony zdrowia, by pacjenci odnieśli największą korzyść? Odpowiedź na takie pytanie próbowali znaleźć uczestnicy sesji "Koordynowana opieka medyczna - od diagnozy do rehabilitacji" odbywającej się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W opinii prof. Jana Duławy, prorektora ds. nauki , Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych w woj. śląskim, koordynowanie opieką medyczną to zadanie lekarza. - Niektórzy uważają, że zadanie takie może realizować administrator pełniący zarazem rolę przewodnika pacjenta w systemie. Nie zgadzam się z takim podejściem. Koordynatorem musi być lekarz - przekonywał.

Uznał, że nie można sądzić, iż to niewidzialna ręka rynku zorganizuje ochronę zdrowia. Dlatego musi obowiązywać przyjęcie odpowiedzialności za pacjenta przez system.

Kto odpowiada za nasze zdrowie?

- Ważne jest potraktowanie zdrowia jako kontinuum. Odpowiedzialność za nie spoczywa nie tylko na lekarzu, ale na domu, szkole i mediach - wyliczał prof. Jan Duława, zaznaczając, że obywatele też muszą angażować się w dbałość o swoje zdrowie.

Wskazał przy tym, że dzisiaj, w dobie szerokiego dostępu do mediów, do chorych dociera wiele często sprzecznych z sobą komunikatów z internetu, gazet, telewizji. - Fragmentacja w komunikacji niezwykle sprzyja polipragmazji i jatrogenii, a ich skutki - jak policzyli Amerykanie - to trzecia przyczyna hospitalizacji i zgonów - podkreślał prorektor SUM.

Lidia Gądek, poseł na Sejm RP, członek sejmowej Komisji Zdrowia i lekarz rodzinny, też zwróciła uwagę, że należy koordynować nie tylko opiekę nad pacjentem chorym.

- W Polsce medycyna naprawcza jest na wysokim poziomie, natomiast cały czas mamy zapóźnienia w zakresie prof ilaktyki i prewencji. Powinniśmy przygotować społeczeństwo do dbałości o zdrowie i zabezpieczyć je przed nadmiarem działań medycznych. To zadanie dla lekarza rodzinnego, który będzie koordynatorem odpowiedzialnym za przeprowadzenie pacjenta przez jak najbardziej zdrowe życie - wskazywała posłanka Lidia Gądek.

Koordynacja, czyli informacja

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zrzeszającego lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, porównała koordynowaną opiekę medyczną do dobrze skonstruowanego domu, którego silnym fundamentem jest podstawowa opieka zdrowotna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH