Opieka koordynowana? Chyba tędy droga

Opieka koordynowana bywa porównywana do dawnych ZOZ-ów i systemu Siemaszki z czasów PRL. - Nie ma nic wspólnego z tamtym systemem. Proponowane rozwiązanie jest właściwe, ale wymaga rozsądnego wprowadzania i nie mniejszych niż dotąd pieniędzy - odpowiadają zwolennicy kompleksowej opieki nad pacjentem.

Określenie opieka koordynowana odnosi się do świadczeniodawcy, który prowadzi pacjenta przez system. Natomiast jego zadaniem, jako koordynatora, jest nie tylko leczenie i diagnostyka, ale również zapewnienie pacjentowi opieki kompleksowej. Pacjent dostaje opiekę kompleksową od podmiotu, który ją koordynuje - zgodzili się, dyskutując o nowym modelu realizowania świadczeń, uczestnicy sesji "Opieka koordynowana w różnych dziedzinach medycyny" odbywającej się podczas niedawnego II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Jak przyznał Wojciech Zawalski, dyrektor Depar tamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia, opieka koordynowana bywa porównywana do dawnych ZOZ-ów i systemu Siemaszki z czasów PRL-u. - Nie ma nic wspólnego z tamtym systemem - zapewniał.

Co proponujemy?

Przypomniał, że dawniej w kraju funkcjonowały zakłady opieki zdrowotnej posiadające w swojej strukturze szpital oraz różnorodne poradnie. ZOZ zapewniał opiekę lekarza internisty, pediatry, ginekologa, a w razie potrzeby leczenie szpitalne: - Jeśli pacjent przyszedł do internisty, dostawał opiekę internistyczną, jeśli do szpitala - opiekę szpitalną. W tamtym modelu chodziło o organizacyjną formę udzielania świadczeń, ale nie o kompleksowość czy koordynację.

- Natomiast to, co my proponujemy w tej chwili, idąc w ślad za takimi krajami jak Izrael, USA, część krajów unijnych, to rozwiązanie zakładające pełne, kompleksowe zdiagnozowanie, rozpoznanie stanu pacjenta i wdrożenie leczenia. Pacjent ma znajdować się pod opieką koordynowaną do czasu, aż zostanie rozwiązany jego problem zdrowotny - zaznaczył dyr. Wojciech Zawalski.

Kto ma być koordynatorem? Podczas dyskusji goście prezentowali pogląd, że dla większości pacjentów i schorzeń opieka koordynowana będzie oparta na POZ-ie.

Szukając specjalisty

Jak zauważyła dr hab. Brygida Kwiatkowska, prof. nadzw. NIGRiR, zastępca dyr. ds. klinicznych, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, wprowadzenie opieki koordynowanej jest bardzo potrzebne, szczególnie u pacjentów z wielochorobowością. Tu warunkiem zapewnienia dobrej, kompleksowej opieki jest możliwość szybkiego przekazywania pacjenta pomiędzy specjalistami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH