W Polsce wyniki leczenia w poszczególnych stadiach zaawansowania nowotworów nie odbiegają od uzyskiwanych na świecie, ale...

Te wszystkie modyfikacje systemu zdrowia są po to, aby nas na końcu zrobić w jajo - mówił profesor Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy ds.
hematologii, podczas sesji onkologicznej III Forum Rynku Zdrowia. - Obywatele, nie liczcie na system ochrony zdrowia w Polsce, tylko tak jak sami dbacie o własne samochody, zadbajcie też o swoje zdrowie - spuentował dyskusję doktor Marek Pudełko, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Podczas dyskusji znani onkolodzy sięgali i po takie groteskowe komentarze dla opisania trudnej współpracy z NFZ "uczącym" ich jak mają leczyć chorych na raka.

Potrzebni satelici

- Pacjenci w naszym kraju mają dostęp do najznakomitszych onkologów, których nazwiska i publikacje można znaleźć w światowych magazynach medycznych - grzmiał docent Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie. - Problemem polskich onkologów jest brak dostatecznej możliwości leczenia najnowocześniejszymi lekami, metodami.
Jak mówił doc. Pieńkowski, chorzy na raka piersi już od wielu lat nie muszą leżeć przykuci do łóżek. Centra Onkologii mają dobre wyniki w skuteczności leczenia tego nowotworu. Istnieje natomiast potrzeba tworzenia ośrodków satelitarnych prowadzących taką terapię, bo centra są przepełnione pacjentami, których leczenie można z powodzeniem kontynuować w placówkach o niższym poziomie referencyjności.
Większość uczestników konferencji uznała, iż procedury finansowania leczenia przez NFZ podlegają nazbyt biurokratycznym schematom. - Nie daj Boże, aby pacjentowi przytrafił się rzadki nowotwór. Wówczas trudno prowadzić leczenie, bo wymaga ono zastosowania leków poza tzw. wskazaniami rejestracyjnymi, a uzyskanie zgody na jego sfinansowanie jest uzależnione od arbitralnej decyzji urzędnika Funduszu, który może kwestionować opinię lekarzy - wskazywał na sedno sprawy profesor Wiesław Jędrzejczak.

Polish case

Polscy onkolodzy, gdy porównywać te same stadia zaawansowania raka, uzyskują światowe wyniki w leczeniu nowotworów jelita grubego, a szczególnie rectum (odbytnicy). Te przypadki, jako polish case, są przywoływane w amerykańskich książkach naukowych. O polskich naukowcach, m.in. o profesorze Marku Nowackim, rozpisywał się jakiś czas temu New York Yournal.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH