Zdaniem specjalistów, objawy nowotworów u dzieci bagatelizowane są zarówno przez rodziców, jak i przez niektórych lekarzy pierwszego kontaktu

W Polsce choroby nowotworowe u dzieci rozpoznawane są we wczesnym stadium tylko u 8% chorych dzieci, w Europie Zachodniej u 25%. Wczesne wykrycie nowotworu u dziecka gwarantuje dużo lepsze rokowanie na wyleczenie, dlatego należy edukować rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu we wczesnym ujawnianiu zmian nowotworowych - apelowali onkolodzy dziecięcy podczas niedawnej konferencji dotyczącej kampanii "NIE nowotworom u dzieci".
- Nowotwór u dorosłych rozwija się znacznie wolniej. Podwojenie liczby komórek nowotworowych następuje w okresie ok. trzech miesięcy, natomiast u dzieci do podwojenia tej liczby dochodzi w ciągu trzech tygodni, a czasem nawet kilkunastu godzin. Dlatego właśnie u dzieci ogromnie ważna jest wcześnie postawiona diagnoza - mówiła prof. Danuta Perek z Centrum Zdrowia Dziecka.

Guz wrażliwy na chemioterapię

Jako przykład nowotworu, który w ciągu trzech tygodni podwaja się, profesor Perek podaje guz Wilmsa. - Historia zwykle wygląda następująco: matka zgłasza się do nas i mówi, że jeszcze niedawno, gdy kąpała dziecko, to nic nie było, a teraz wyczuwa guz na jego plecach. Ten nowotwór można wykryć poprzez badanie USG. Można go wyleczyć, nawet jeżeli są już przerzuty do płuc, ponieważ jest bardzo wrażliwy na chemioterapię - opowiada prof. Perek.
Trochę inaczej wygląda, niestety, sytuacja z dość częstym nowotworem dziecięcym, jakim jest neuroblastoma, nowotwór rozwijający się w obrębie jamy brzusznej.
- Ten nowotwór w I czy II stadium zaawansowania jest wyleczalny w prawie 100%. W następnych stadiach, kiedy są już przerzuty do kości, tylko w 15%.
Tę chorobę również można wykryć za pomocą badania USG - przyznaje prof. Perek.
Według onkologów, w ramach profilaktyki rodzice powinni dzieciom do 3. roku życia wykonywać raz na pół roku USG jamy brzusznej. Niektóre zmiany nowotworowe można też wykryć poprzez prześwietlenie klatki piersiowej.
Zdaniem specjalistów, objawy nowotworów u dzieci bagatelizowane są zarówno przez rodziców, jak i przez niektórych lekarzy pierwszego kontaktu.

Lepiej w dużych miastach

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH