Odżywianie też jest terapią

Do niedożywienia pacjentów dochodzi nie tylko z powodu ogólnego wyniszczenia chorobą lub niechęci do szpitalnego menu

Multimedia

Czy żywienie jest elementem terapii? Specjaliści od dawna odpowiadają - zdecydowanie tak. W Polsce są już setki lekarzy chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek, również przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą leczenia żywieniowego. Trudniej niestety z jej zastosowaniem w praktyce skoro - jak wynika z badań - nawet do 70% pacjentów opuszczających szpitale jest niedożywionych.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego (PTŻPiD), stan odżywienia pacjenta, szczególnie przed planowymi zabiegami operacyjnymi, powinien być oceniany już podczas przyjęcia do szpitala.

Będzie krócej i taniej

Jak zauważa doc. Maciej Słodkowski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Sekcji Żywienia Pozai Dojelitowego Towarzystwa Chirurgów Polskich, identyfikacja chorych niedożywionych nie wymaga specjalistycznych, kosztownych badań. Wystarczy wywiad żywieniowy, badanie fizykalne i podstawowe badania biochemiczne z oznaczeniem stężenia albumin w surowicy krwi.

Dalsze postępowanie z chorym określa właśnie wynik tych badań i oczywiście odpowiedź na podstawowe pytanie: z jakiego powodu pacjent trafił do szpitala?

- Jeżeli chory jest hospitalizowany w celu przeprowadzenia prostej procedury chirurgicznej, to jego stan odżywienia nie będzie miał istotnego znaczenia dla przebiegu pooperacyjnego. Inaczej będzie w przypadku pacjenta z ciężką chorobą albo planowaną dużą operacją. Zwłaszcza u chorych onkologicznych, w tym z nowotworami przewodu pokarmowego - tłumaczy doc. Maciej Słodkowski.

Mówi też rzecz pozornie zaskakującą, ale oczywistą dla specjalistów: - Jest dawno udowodnione, że u chorych wykazujących cechy ciężkiego niedożywienia korzystne może być odroczenie leczenia operacyjnego celem leczenia żywieniowego przed operacją, co prowadzi do obniżenia całkowitych kosztów leczenia i skrócenia czasu hospitalizacji dzięki zmniejszeniu odsetka powikłań wynikających z niedożywienia.

Proszę jeść

Nierzadko do niedożywienia w szpitalu dochodzi nie tylko z powodu choroby lub niechęci pacjenta do diety szpitalnej. Powodem jest głodzenie chorego w związku z procedurami diagnostycznymi i terapeutycznymi.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH