Odwrotu nie ma

Klasyczna, analogowa radiologia istnieje w Polsce i istnieć jeszcze będzie, ale od cyfrowej rzeczywistości...

Tomograf komputerowy, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem dającym obraz w wersji zero-jedynkowej, odczytywanym jako plik graficzny na stacji diagnostycznej.

Z rezonansem magnetycznym jest podobnie.

Tymczasem klasyczny aparat rentgenowski, w którym promieniowanie X naświetla błonę rentgenowską, ma się w Polsce całkiem dobrze.

Szacuje się, że analogowych aparatów (z których naświetloną błonę trzeba wywołać, utrwalić, wypłukać) w Polsce jest więcej niż aparatów cyfrowych.

Pośrednio i bezpośrednio

Dla przypomnienia: cyfrową radiografię prowadzić można w sposób pośredni (CR) lub bezpośredni (DR).

W pierwszym aparat RTG utrwala obraz nie na błonach, lecz na kasetach obrazowych zawierających folię (pokryta związkami fosforu). Kasetę ładuje się tak samo jak konwencjonalną z błoną.

Po "naświetleniu" (można jej używać do kilkunastu tysięcy razy) wprowadza się ją do czytnika CR, w którym wiązka laserowa skanuje osadzoną w kasecie folię z utajonym obrazem, przetwarzając otrzymany w skanerze sygnał na plik graficzny, który można wyświetlić na monitorze komputerowym, zachować na nośniku danych (np. płycie CD), przesłać - za pośrednictwem infrastruktury teleinformatycznej - z punktu A do punktu B.

W drugim rozwiązaniu aparaty RTG zwane DR (Digital Radiography) mają detektor będący stałym elementem urządzenia. Nie trzeba tu wkładać kaset i ich skanować, przez co RTG DR są najszybsze i obraz badania otrzymuje się wcześniej niż w pierwszym przypadku, nie mówiąc już o radiografii opartej na błonie i mokrej obróbce materiału naświetlonego.

Który rentgen jest lepszy: pośredni czy bezpośredni? Szybszy w działaniu - z pewnością ten drugi. Co do reszty - zdania są podzielone.

Wątpliwości, który z systemów jest lepszy, nie mają producenci rzeczonego sprzętu.

- Niedawno podpisaliśmy umowę z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu na sprzedaż dedykowanego dla oddziałów traumatologii cyfrowego aparatu radiologicznego DR 9500 - informuje Karolina Koprowska z Carestream Health Poland. - Jeszcze kilka lat temu w Polsce przeprowadzano trzy, góra cztery przetargi na zakup aparatów typu DR.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH