Organizacja i finansowanie lecznictwa, przekształcenia placówek medycznych oraz wybrane wskaźniki zdrowotne w poszczególnych województwach - będą przedmiotem nowego cyklu publikacji w kolejnych wydaniach Rynku Zdrowia pod hasłem "Regionalna mapa zdrowia". Zaczynamy od woj. zachodniopomorskiego.

Jednym z głównych powodów, dla którego postanowiliśmy każdemu województwu poświęcać kolejne odcinki naszego "serialu", było ogromne zainteresowanie cyklem konferencji organizowanych przez redakcję i wydawcę Rynku Zdrowia pt. "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa".

Początek Polski

Dlaczego na pierwszy ogień idzie właśnie Zachodniopomorskie? Otóż postanowiliśmy najpierw przedstawić sytuację w tych regionach, w których dotychczas nie gościliśmy z naszymi konferencjami.
Jest jeszcze jeden powód. Podczas jednej z takich regionalnych debat, pewien prelegent, mówiąc właśnie o woj.
zachodniopomorskim, użył sformułowania: "Na drugim końcu Polski...".
Niedawno usłyszeliśmy od włodarzy pewnej zachodniopomorskiej miejscowości, że "tu nie jest koniec, ale początek Polski!". Postanowiliśmy więc zacząć od początku...
Jednym z ważniejszych zadań stojących przed samorządowcami i menedżerami opieki zdrowotnej jest doprowadzenie do - adekwatnej wobec rzeczywistych zdrowotnych potrzeb Zachodniopomorzan - liczby oraz struktury szpitalnych łóżek.
W woj. zachodniopomorskim w 2007 roku było 39 szpitali ogólnych (w tym 5 szpitali uzdrowiskowych), 10 stacjonarnych zakładów psychiatrycznych i 17 zakładów opieki długoterminowej (bez jednostek podległych MON i MSWiA).
Liczba szpitali ogólnych obejmuje: r 2 szpitale kliniczne r 27 placówek podległych samorządom (w tym 1 szpital uzdrowiskowy) r 10 ZOZ-ów niepublicznych (w tym 4 szpitale uzdrowiskowe).
Liczba łóżek w zachodniopomorskim lecznictwie stacjonarnym wynosiła w 2007 roku 10 023, z czego 8 893 w szpitalach ogólnych (w tym 1 172 w szpitalach uzdrowiskowych) oraz 615 w zakładach opieki długoterminowej i 515 w zakładach psychiatrycznych.

Jednych łóżek brakuje...

Według danych, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, na 10 tys. mieszkańców przypadają tam prawie 51,9 łóżka, czyli nieco więcej niż średnia krajowa (48,26), ale wyraźnie mniej od średniej w krajach Unii Europejskiej (59,04 - dane za 2007 rok).
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny na zlecenie Ministerstwa Zdrowia opracował dokument w sprawie optymalnej liczby łóżek dla wszystkich województw w 22 specjalnościach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH