W rozmowach ekspertów o chorobach cywilizacyjnych oraz starzeniu się społeczeństwa nieustannie przewijają się pojęcia: odpowiedzialność i edukacja. Podkreślają oni, że zdrowie nie jest wyłącznie prywatną sprawą obywatela.

Multimedia

Aby jednak taka świadomość stała się powszechna, potrzebna jest edukacja zdrowotna - ale taka, za którą odpowiada nie tylko resort zdrowia - podkreślano podczas sesji "Choroby cywilizacyjne - jak można z nimi wygrać", w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 7-9 maja 2014 r.).

Prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, podał, że od 1989 r. nieprzerwanie wzrastają wskaźniki długości życia w Polsce.

- Dziewczynka, która urodzi się dzisiaj, będzie żyć 82 lata, chłopiec - ponad 70 lat. Jednocześnie dzisiaj umrze 1050 osób. W 2012 r. odnotowano 385 tys. zgonów. Ich główne przyczyny to choroby układu krążenia (45%), nowotwory (25%), przyczyny zewnętrzne (6%). Do tego dochodzą choroby psychiczne i uzależnienia, choroby reumatyczne, a pomiędzy jednymi a drugimi są otyłość i cukrzyca - wyliczał dyrektor Instytutu.

Obraz 70-latka...

Podkreślił, że za kondycję zdrowotną Polaków tylko w 15% odpowiada system medycyny naprawczej; reszta leży po stronie działań związanych z walką z nadwagą i nałogami, promocją ruchu, profilaktyką zdrowotną. - Lekarz powinien być przede wszystkim specjalistą w zakresie zdrowia, a nie tylko chorób, podobnie Ministerstwo Zdrowia - wskazywał prof. Wysocki.

Jakub Gierczyński, ekspert Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się, zwrócił natomiast uwagę, że w 2010 r. w Polsce żyło 5 mln osób powyżej 65. roku życia, w 2035 r. będzie ich 8,3 mln, czyli 23% społeczeństwa.

- Nałóżmy na te liczby dane o chorobowości: tylko 20% osób powyżej 65. roku deklaruje w Diagnozie Społecznej optymalny stan zdrowia, a 80% osób uznaje swój stan zdrowia za niezadowalający lub zły. Dołączmy do tego wyniki badań PolSenior, które wykazały, że wśród osób powyżej 65. roku życia aż 36% wymaga opieki w warunkach domowych lub szpitalnych, a statystyczny 70-latek w Polsce ma 3-4 choroby cywilizacyjne łącznie - wymieniał Gierczyński.

Podał, że obraz klasycznego 70-latka to osoba ze schorzeniem sercowo-naczyniowym (nadciśnienie, miażdżyca), chorobą metaboliczną (najczęściej cukrzyca),

nadwagą lub otyłością, często uzależniona od tytoniu, również od alkoholu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH