Zakończył się etap konsultacji społecznych projektu ustawy uruchamiającej Fundusz Kompensacyjny, który ma realizować wypłaty odszkodowań za zdarzenia niepożądane związane ze szczepieniami. Co ważne, nawet przyznanie odszkodowania pozwala na dalsze dochodzenie roszczeń za takie zdarzenia na drodze sądowej. Projekt ustawy ma wkrótce trafić pod obrady Sejmu.

Utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych - jak podkreśl a Marek Posobkiewicz , Główny Inspektor Sanitarny - jest wyrazem odpowiedzialności państwa, które wprowadziło na drodze prawnej obowiązek realizacji szczepień dzieci.

- Po podpisaniu ustawy po stronie państwa będzie spoczywał obowiązek udzielania wsparcia rodzicom i opiekunom dzieci, u których wystąpiły działania niepożądane związane z wykonaniem szczepień. Proponowane przepisy wprowadzają świadczenia opiekuńcze - wyjaśnia Posobkiewicz. Jak przyznaje, każdy, kto zajmuje się szczepieniami, wie, że tak samo jak po przyjęciu każdego preparatu medycznego i w tym przypadku może dojść do działań niepożądanych.

Wpłaty firm farmaceutycznych

- Jednak należy jasno podkreślić, że do poważnych, niepożądanych odczynów poszczepiennych dochodzi bardzo rzadko. Mowa oczywiście o takich, które wymagają leczenia i kilkunastodniowej hospitalizacji, a takich może być w ciągu roku kilka, kilkanaście. I w tego rodzaju przypadkach możliwe będzie wsparcie ze strony państwa - tłumaczy minister Posobkiewicz.

Zgodnie z projektem ustawy Fundusz Kompensacyjny będzie finansowany z wpłat firm farmaceutycznych, które w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych dostarczają szczepionki do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych. Wpłata ma stanowić nie więcej niż 2% brutto danej umowy. Środki gromadzone w Funduszu Kompensacyjnym będą przysługiwać osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem, u którego odnotowano powikłania po szczepieniu.

Odszkodowanie będzie wypłacane, jeżeli w określonym czasie po wykonaniu obowiązkowego szczepienia wystąpią objawy chorobowe wymagające leczenia szpitalnego przez okres nie krótszy niż 14 dni.

- Sukcesem naszych regulacji jest to, że odszkodowanie ma być wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. W niektórych państwach, gdzie funkcjonują podobne rozwiązania, ten czas jest znacząco dłuższy, niekiedy nawet dochodzący do blisko roku - podaje Posobkiewicz.

Świadczenie: maksymalnie 70 tys. zł

Co is totne, w ypłat a świadc zenia z Funduszu Kompensacyjnego nie zamyka możliwości dalszego ubiegania się o rekompensatę lub zadośćuczynienie w drodze postępowania przed sądem cywilnym. To jednak zdecydowanie dłuższa forma dochodzenia do odszkodowania. Z tym, że w tym drugim przypadku nie ma określonej górnej granicy odszkodowania lub zadośćuczynienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH