Odpowiedź jest trudna

Szpitale kliniczne spółkami? Proste pytanie, ale...

Opinie na temat przekształcania szpitali klinicznych w spółki prawa handlowego są podzielone.

Z jednej strony pojawiają się głosy, że uporządkuje to sytuację prawną i organizacyjną placówek oraz da dyrektorom bardziej elastyczne instrumenty do zarządzania, jednocześnie jasno precyzując odpowiedzialność. Z drugiej strony nie brakuje obaw o konfrontację misji naukowej i dydaktycznej klinik z rynkową logiką funkcjonowania spółek.

Dyrektorzy szpitali klinicznych bez względu na to, czy postrzegają możliwość przekształcenia placówki w spółkę w kategoriach szansy na rozwój, czy też zwracają uwagę na zagrożenia z tym związane, podkreślają, że samo przekształcenie niczego nie załatwi.

Miejsce i misja w systemie

Jak dostrzegł Piotr Jędrzejczak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, podstawowym pytaniem, na jakie muszą odpowiedzieć twórcy przygotowywanej ustawy o szpitalach klinicznych, jest to dotyczące ich miejsca w systemie.

Zdaniem Piotra Jędrzejczaka, szpitale kliniczne wymagają innego traktowania niż pozostałe lecznice, ponieważ oprócz funkcji leczniczej, pełnią też funkcje badawczą, naukową i dydaktyczną.

- W związku z tym zanim zaczniemy w ogóle mówić o formie prawnej szpitala klinicznego, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest jego misja - zaznacza dyrektor Jędrzejczak. - Czy szpital kliniczny ma być elementem rynku ochrony zdrowia, elastycznie dostosowującym swoje struktury do popytu na usługi, czy też - ze względu na to, że pełni funkcje naukowe, dydaktyczne - jego miejsce jest do pewnego stopnia "pozarynkowe"?

Nasz rozmówca tłumaczy, że odpowiedź na to pytanie ma swoje bezpośrednie przełożenie chociażby na sposób kontraktowania świadczeń przez NFZ. Przykładowo obecnie w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej Fundusz przydziela dodatkowe punkty za to, że w poradni pracują sami specjaliści.

Tymczasem w szpitalu klinicznym, który z założenia zajmuje się kształceniem, zatrudnia rezydentów, siłą rzeczy w poradni nie będzie obsady złożonej wyłącznie ze specjalistów. W efekcie klinika, ze względu na swój dydaktyczny charakter, traci, zamiast zyskiwać.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH