Minister zdrowia zapowiada wprowadzenie systemu konsultanckiego w szpitalach

Już dzisiaj zapraszam na konferencję prasową, podczas której przedstawimy projekt konkretnych zapisów dotyczących systemu konsultanckiego.
Są już gotowe - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa 22 grudnia 2006 r. w wywiadzie udzielonym "Rynkowi Zdrowia" (czyt. str. 40-43).
Przypomnijmy, że odejście od systemu, w którym ordynator jest odpowiedzialny za cały szpitalny oddział lub klinikę i jednocześnie decyduje o sposobach leczenia, resort zdrowia zapowiadał już kilka miesięcy temu. W zamian minister proponował wtedy wprowadzenie systemu konsultanckiego, w którym to specjaliści przejęliby pełną odpowiedzialność za leczenie pacjentów, a na oddziale pracowałaby nie jedna osoba z silną pozycją zawodową, ale kilka z równorzędną.

Łatwiej o awans

Zdaniem ministra Religi, dzięki takim rozwiązaniom lekarze zdobędą większą samodzielność, będzie im też łatwiej o awans.
- Są przypadki, gdy specjaliści są uzależnieni od ordynatora i mimo iż mają uprawnienia, nie mogą wykonywać wszystkich typów operacji - powiedział minister Religa podczas jednej z konferencji prasowych.
- Według naszej wiedzy, bardzo istotnym elementem wyjazdów lekarzy za granicę są nie tylko kwestie finansowe, ale przede wszystkim feudalizm, który panuje w wielu oddziałach szpitalnych - mówił nam wprost wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, tłumacząc powody ministerialnych propozycji zmian w zarządzaniu klinikami i oddziałami. - Takie głosy dotarły do nas ze środowiska lekarskiego.

Teraz dyskusja

Zapowiedź ewentualnej ingerencji w dotychczas funkcjonujący system budzi oczywiście kontrowersje ze strony ordynatorów, którzy obawiają się utraty swojej pozycji zawodowej. - Nie mamy tak daleko idących zamiarów, bo uważamy, że funkcja kierownika kliniki i ordynatora musi zostać zachowana - uspokajał we wrześniu 2006 r. na łamach "Rynku Zdrowia" wiceminister Pinkas. Resort zapowiadał wtedy szeroką dyskusję w środowisku i rozpoczęcie ewolucyjnego procesu zmierzającego do wprowadzenia systemu konsultanckiego w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH