Co się musi wydarzyć, by w ochronie zdrowia dokonały się zmiany? Czy ktoś musi umrzeć? Związkowcy odpowiadają: te ofiary już są, ciche, o których się nie mówi.

Kiedy zamykaliśmy to wydanie "Rynku Zdrowia", nie było jeszcze porozumienia rządu z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, a perspektywa zakończenia strajku jawiła się jako bardzo odległa.
25 maja miały zacząć się negocjacje.
Cztery dni później OZZL powinien wiedzieć, ilu lekarzy złoży wypowiedzenia, gdyby szanse na uzyskanie porozumienia były iluzoryczne.
Lekarze strajkujący od 21 maja w ponad 200 szpitalach od początku protestu byli nastawieni bojowo. Domagają się podwyżek płac i poważnych zmian systemowych, a w pewnym momencie żądali nawet głowy... przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela, bo ich zdaniem, był zbyt ugodowy.
- Powstał wniosek, żeby mnie z tego stanowiska usunąć - przyznał Bukiel na konferencji prasowej 22 maja.
W drugim dniu strajku, wg danych związku, protest objął 50-60% łóżek szpitalnych, odmówiono leczenia i odwołano planowane zabiegi w ponad 1000 przypadkach.
Jednak najbardziej dotkliwym może okazać się brak lekarzy w szpitalach. Tym razem akcja jest połączona z masowym zwalnianiem się z pracy. - Bez lekarzy leczenia nie będzie - kwituje Bukiel.

Przepis na system

Strajkujący jako źródło podwyżki wynagrodzeń wskazują m.in. 1 mld zł z rezerw NFZ.
- Minister zdrowia powinien ustalić wynagrodzenie rezydentów w wysokości przynajmniej dwóch średnich krajowych i podwyższyć pobory stażystów, które obecnie wynoszą 1400 zł brutto - wylicza Krzysztof Bukiel.
OZZL postuluje również zmianę systemu i pyta: co się musi wydarzyć, by w ochronie zdrowia dokonały się zmiany? Czy ktoś musi umrzeć? I odpowiada: te ofiary już są, ciche, o których się nie mówi. Bo za długo czekają na specjalistę, bo brakuje na leki ratujące życie.
Związek chce: r wzrostu wydatków na opiekę zdrowotną do 5% w 2008 r. i 6% PKB w 2009 r., r wprowadzenie zerowej stawki VAT na świadczenia zdrowotne r przekształcenia szpitali publicznych w spółki prawa handlowego.

Tylko zagrożeni

Maria Balcerzak, przewodnicząca regionu mazowieckiego OZZL podaje, że pierwszego dnia strajku akcję rozpoczęło 6 szpitali warszawskich. Kolejne przygotowywały się. - W sumie w stolicy strajkować będzie 9-10 placówek - ocenia Balcerzak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH