Dzięki tomografii pozytonowej 30 tys. Polaków może pokonać chorobę nowotworową

Nie byłoby dziś skomputeryzowanych narzędzi do prowadzenia diagnostyki obrazowej, gdyby nie dokonania Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 r. odkrył nowy typ promieniowania, nazywając je promieniowaniem X (ponieważ "X" oznacza niewiadomą). Za to odkrycie w roku 1901 został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nobla z dziedziny fizyki. Słynne zdjęcie dłoni jego żony, Berthy, powstało tak:
"Pewnego grudniowego wieczoru, po kolacji, uśmiechnął się do żony i poprosił, by zechciała zejść z nim do laboratorium. W pracowni Röntgen poprosił Berthę, aby położyła lewą dłoń na drewnianej kasecie zawierającej nienaświetloną płytę fotograficzną. Na czwartym palcu Bertha miała złoty pierścionek. Następnie umieścił lampę Crookesa powyżej jej dłoni. Włączył prąd, poczekał około sześciu minut, wyłączył i poprosił żonę, żeby poczekała, aż wywoła płytę. Po kilku minutach przyniósł ją, jeszcze mokrą: - Zobacz, tu jest zdjęcie twojej dłoni, wykonane za pomocą moich nowych promieni X - powiedział triumfalnie.
- O mój Boże, widzę własne kości. Zupełnie, jakbym ujrzała własną śmierć! - krzyknęła Bertha, bardziej wystraszona niż ucieszona tym widokiem.
Zaraz po wykonaniu historycznego zdjęcia Röntgen postanowił pracować w najgłębszej tajemnicy. Orientował się teraz, choćby tylko patrząc na zdjęcie dłoni Berthy, że dokonał jednego z największych odkryć w historii ludzkości...".
Na dorobku Röntgena bazuje dziś diagnostyka obrazowa. Najpopularniejsze narzędzia w niej stosowane to tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf (nie działający na zasadzie detekcji promieniowania) i mammograf.
Czy wiecie, że...

Pierwszy mammograf...,

a właściwie jego praprototyp został użyty w badaniu piersi w 1951 r. Prototyp współczesnego aparatu (wytwarzającego promieniowanie w zakresie 25-40 kV, czyli tzw. promieniowanie miękkie) skonstruowano z początkiem lat 60. we Francji. Dziś aparaty te, emitujące tyle promieniowania, co przy prześwietleniu zęba, są podstawowym narzędziem diagnostycznym w chorobach sutka.

Pierwszy tomograf komputerowy...

natomiast - tzw. EMI scanner - zbudował w 1968 r. sir Godfrey Newbold Hounsfield z firmy EMI Ltd z Wielkiej Brytanii. Podstawy matematyczne tego wynalazku stworzył austriacki matematyk Johann Radon. W 1917 r. udowodnił, że obraz dwu- i trójwymiarowego obiektu można odtworzyć w sposób zupełny z nieskończonej ilości rzutów tego przedmiotu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH