Od czego nie ma odwrotu?

Informatyzacja ochrony zdrowia to potrzebny i dobrze rokujący proces inwestycyjny

O "Zarządzaniu jednostkami ochrony zdrowia w dobie rozwoju technologii informacyjnych" traktował informatyczny panel VI Forum Rynku Zdrowia. W 3,5-godzinnej dyskusji wzięło udział ośmiu ekspertów.

Za stołem zasiedli:
  • Prof. Paweł Buszman, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca
  • Krzysztof Groyecki, dyrektor zarządzający Pionu Opieki Zdrowotnej Asseco Poland
  • Michał Karpiński, informatyk Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu
  • Zygmunt Kamiński, prezes Zarządu Kamsoft
  • Roman Lewandowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce
  • Prof. Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki i Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie Aninie
  • Andrzej Strug, dyrektor Departamentu Informatyki NFZ
  • Rafał Włach, dyrektor ds. strategii i rozwoju UHC.
Przerywnikiem w dyskusji i jednocześnie kolejnym asumptem do dyskusji były dwie tematyczne prezentacje. Jan Butkiewicz z Asseco wyjaśniał, na czym polega "Efektywne zarządzanie szpitalem".

Agnieszka Kombel z Biura Projektu TeleInterMed w warszawskim Instytucie Kardiologii omówiła "Zastosowanie rozwiązań telemedycznych w kardiologii".

***

Nie dało się uciec od przyszłości, mówiąc o teraźniejszości i przeszłości... Przyszłość w zastosowaniu rozmaitych rozwiązań IT w ochronie zdrowia to wypadkowe mającej niebawem zaistnieć w praktyce ustawy o informacji w ochronie zdrowia. Jak w przededniu e-rewolucji sytuację w materii zinformatyzowania działalności jednostek ochrony zdrowia oceniali nasi eksperci?

Różnie i z pewnością subiektywnie.

Prof. Paweł Buszman, nazwijmy to roboczo - poziom informatyzacji w swojej spółce, ocenił - w skali od 1 do 10 - na 5 punktów. W Klinikach jest sporo w tej materii do zrobienia, ale też sporo już uczyniono. - Nie wyobrażam sobie, byśmy mogli dziś się obejść bez szpitalnego systemu informacyjnego - stwierdził prof. Buszman.

Dzięki HIS w spółce monitorowane są, między innymi, jej finanse. System pokazuje geografię kosztów, dzięki której wiadomo, kto, jak i za ile oraz z jakim skutkiem leczy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH