Oczekiwania nie tylko warmińsko-mazurskie

Druga debata w ramach tegorocznej - piątej już edycji cyklu "Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia" - organizowanego przez Grupę PTWP SA - wydawcę miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia - odbyła się5 grudnia 2011 r. w Olsztynie. Dyskusja dotyczyła m.in. kierunku oczekiwanych przekształceń i zmian organizacyjnych w jednostkach opieki zdrowotnej w regionie.

Wiele wypowiedzi dotyczyło sytuacji finansowej szpitali, a także koniecznej skali inwestycji w placówkach ochrony zdrowia oraz szczegółowych rozwiązań prawnych, w tym odnoszących się do zakupów sprzętu. Konferencja zgromadziła ok. 100 osób, a wśród 20 prelegentów i gości byli m.in.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej oraz dyrektorzy szpitali.

Małgorzata Łowcewicz, kierownik działu ochrony zdrowia Warmińsko- Mazurskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Olsztynie, zwracała uwagę na konieczność zmian w strukturze łóżek w województwie warmińsko-mazurskim. Jak informowała, konsultanci wojewódzcy wskazali na potrzebę zwiększenia liczby łóżek intensywnej terapii w województwie (o 10), łóżek hematologicznych (o 20), onkologicznych i do radioterapii oraz liczby miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w tym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

- Należy też zwiększyć o 40-50 liczbę łóżek pulmonologicznych - mówiła Łowcewicz, dodając, że ten ostatni postulat uzasadnia statystyka, z której wynika, że województwo warmińsko-mazurskie jest na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o zgony z powodu chorób układu oddechowego. W 2009 r. ten współczynnik wynosił 90 zgonów na 100 tys. osób.

Kadry i kształcenie

Dostępność specjalistycznych procedur powinna się poprawić dzięki otwarciu Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, który już od ponad 3 lat kształci lekarzy.

- Jesteśmy po akredytacji Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która bardzo solidnie przyjrzała się jakości kształcenia. Wnioski były dla nas bardzo dobre, otrzymaliśmy akredytację na następne lata z wyróżnieniem. Zdecydowaliśmy się zwiększyć liczbę studentów na kierunku lekarskim i pielęgniarskim - przekazał prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan najmłodszego w kraju wydziału nauk medycznych.

Marek Zabłocki, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, pytany o zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczące włączenia stażu w tok studiów, zwrócił uwagę, że w projekcie ministerialnego rozporządzenia dotyczącego praktycznego szkolenia studentów sugerowane są grupy 2-3 osobowe, w których studenci mają odbywać staż.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH