Ochrona zdrowia - nowe wyzwania

Dodatkowe ubezpieczenia, oddłużenie szpitali przekształcających się w spółki i możliwość wybierania funduszu, do którego trafi nasza składka - to główne założenia rządowego programu reformy ochrony zdrowia przedstawionego przez minister zdrowia Ewę Kopacz podczas wrześniowego XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

System z kilkoma funduszami zdrowia ma zacząć działać w 2014 r. O determinacji resortu we wprowadzaniu tych zmian świadczy fakt, że już w 2012 r. ma być realizowany pilotaż w województwie pomorskim i dolnośląskim.

Kolejna próba

przekształceń i oddłużeń szpitali ma nastąpić już w przyszłym roku po uchwaleniu Ustawy o działalności leczniczej, której projekt został już skierowany do konsultacji społecznych. Minister Kopacz swój program zatytułowała "Zintegrowany i konkurencyjny system 2014", za główny jego cel stawiając wprowadzenie do ochrony zdrowia konkurencyjności.

Dla menedżerów obecnie zarządzających jednostkami w sektorze ochrony zdrowia deklaracje minister zdrowia stanowią poważne wyzwanie.

Stanowią bodziec do zwiększenia efektywności w zarządzaniu, a jednocześnie stwarzają konieczność wprowadzenia zmian w zakresie zarządzania charakteryzujących inne sektory konkurencyjnej gospodarki.

Zgodnie z raportem "Konkurencja między płatnikami w bazowym systemie zabezpieczenia zdrowotnego", przygotowanym przez dr Barbarę Więckowską z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na zlecenie Ernst & Young, jedną z postulowanych metod poprawy efektywności systemów ochrony zdrowia, ze szczególnym naciskiem na racjonalizację kosztów, jest wprowadzenie konkurencji między płatnikami trzeciej strony, dzięki której pojawiłyby się bodźce do obniżania cen i podnoszenia jakości świadczonych usług medycznych, a także do racjonalizowania zachowań pacjenta.

Trzy propozycje

W ocenie dr Więckowskiej, Polska spełnia w pewnej mierze tylko 2 z 9 warunków pozwalających na pełne wykorzystanie korzyści, jakie niesie ze sobą konkurencja na rynku opieki zdrowotnej: występuje swoboda zawierania umów przez płatnika oraz nie ma na rynku osób, które świadomie nie wykupują ubezpieczenia zdrowotnego.

Pozostałe warunki nie są przez Polskę spełnione: nasz kraj nie ma doświadczenia w zakresie rozbudowanego systemu wyrównywania ryzyka, nie istnieje system przekazywania rzetelnej, zrozumiałej informacji pacjentom oraz instytucjom zewnętrznym, nie istnieją też wystarczające bodźce do poszukiwania efektywności zarówno po stronie płatnika, świadczeniodawcy, jak i pacjenta.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH