Raport Komisji Europejskiej zwraca m.in. uwagę na negatywne przykłady opóźniania wejścia na rynek leków generycznych po upływie ochrony patentowej, ale...

W ostatnich latach mamy do czynienia z wygasaniem dużej liczby patentów, a ich właścicielom zależy na tym, by je wydłużyć. Rolą urzędu patentowego jest potwierdzić wartość i jakość danego patentu, ale również stworzyć taką sytuację, która będzie stanowiła wartość dodaną dla obywatela - stwierdził Greg Perry, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Wytwórców Leków Generycznych, podczas konferencji "Rynek leków a ochrona własności intelektualnej" z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej.
Taką wartością są oszczędności dla budżetów państw UE rzędu 14 mld euro, dzięki wejściu na rynek generycznych odpowiedników leków, które utraciły patenty.
Oszczędności mogłyby być jeszcze o 3 mld euro większe, gdyby generyki wchodziły do obrotu bez opóźnień spowodowanych strategią blokowania ich wejścia na rynek przez producentów innowacyjnych - wynika z raportu Komisji Europejskiej "Badanie sektora farmaceutycznego", analizującego próbę 219 leków, które utraciły patenty w latach 2000-2007, stanowiących łącznie o wydatkach - po upływie okresu wyłączności - 50 mld euro w badanym okresie.

Czasy się zmieniły

Raport Komisji nie odpowiada na pytanie, czy winny tej sytuacji jest system ochrony patentowej. Komisja wskazuje jedynie, że jedną z przyczyn jest sposób korzystania ze swoich praw wyłącznych przez podmioty uprawnione do czerpania korzyści z posiadanych patentów.
Poza aspektem finansowym, czyli skutkiem dla budżetów opieki medycznej i kieszeni pacjentów, pozostaje wątpliwość, jaki wpływ system ochrony patentowej wywiera na postęp naukowy: czy byłoby więcej nowych rozwiązań, gdyby nie było systemu ochrony patentowej, czy byłoby mniej? - W 1959 roku jeden z ekonomistów stwierdził, że ponieważ nie ma możliwości zbadania tego zjawiska empirycznie, należy uznać, że gdyby nie było systemu ochrony patentowej, nie byłoby żadnego uzasadnienia, żeby go tworzyć. Ale ponieważ istnieje, to nie ma żadnego uzasadnienia, żeby go zmieniać - mówiła w czasie konferencji dr Helena Żakowska-Henzler z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH