Ocena bezpieczeństwa i skuteczności implantacji

Zawał serca często prowadzi do niewydolności krążenia z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego wynikającego z jego niedotlenienia i martwicy. Ryzyko trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego u chorych z przebytym pełnościennym zawałem zwiększają ograniczenia zastosowania leczenia trombolitycznego oraz opóźnione wykonanie zabiegów stentowania tętnic wieńcowych.

Konwencjonalne sposoby postępowania u chorych po zawale obejmują przede wszystkim farmakoterapię, której celem jest m.in. poprawa wydolności krążenia, kontrola nadciśnienia tętniczego oraz obniżenie poziomu cholesterolu.

Rozwój współczesnej medycyny pozwala na zastosowanie nowoczesnych metod leczenia opartych na regeneracji tych obszarów mięśnia sercowego, które uległy martwicy.

Źródło - mięśnie szkieletowe

Początkowo uważano, że stymulacja nowotworzenia sieci naczyń krwionośnych poprzez podanie progenitorowych komórek naczyniowych pozwoli na lepsze ukrwienie serca, a tym samym umożliwi jego regenerację.

Jednak okazało się, że komórki te bardzo źle się czują w środowisku zwłókniałej tkanki mięśnia sercowego i panującego tam niedotlenienia, jak również nie podlegają procesowi różnicowania, co uniemożliwia wytworzenie odpowiednich tkanek. Stąd strukturę mięśnia sercowego, jego wydolność, a tym samym stan kliniczny chorych poprawiłoby uzupełnienie blizny właściwymi komórkami zdolnymi do jej zastąpienia i odtworzenia prawidłowej tkanki mięśniowej.

Według naukowców z Duke University Medical Center, Durham, USA, taką możliwość daje implantacja autologicznych, czyli pochodzących od tego samego pacjenta, mioblastów.

Dobrym źródłem mioblastów jest sam mięsień sercowy, jednakże niedoskonałe metody izolacji i ekspansji nie pozwalają na ich zastosowanie w klinice.

Dlatego uwagę naukowców skupiły mioblasty rezydujące w mięśniach szkieletowych, które są łatwo dostępne, ich ekspansja w laboratorium na szeroką skalę nie spra wia trudności i - co ważne - wykazują one oporność na hipoksję. Mioblasty z mięśni szkieletowych są obecnie bardzo intensywnie badanymi komórkami macierzystymi.

Celem pracy wykonanej przez amerykańskich naukowców była ocena bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu implantacji mioblastów do mięśnia sercowego u pacjentów z pozawałową niewydolnością krążenia.

Przeprowadzili oni randomizowane badanie MARVEL-1, kontrolowane placebo, polegające na podaniu za pomocą cewnika mioblastów do mięśnia sercowego chorym z niewydolnością krążenia w II, III i IV klasie, z frakcją wyrzutową poniżej 35%.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH